KONCERT
24.01.2015 l Centrum Kultury l Lublin
start: 20:00 / wstęp: 10 zł


SONIC PHENOMENA

kIRkTOTEM
/link FB/

Sonic Phenomena to projekt cyklicznych koncertów w Centrum Kultury w Lublinie mający na celu prezentację najświeższych zjawisk z obszaru elektronicznej muzyki eksperymentalnej. Idea oraz program SP wynikają ze współpracy trzech podmiotów: ende neu / Fundacja Kaisera Söze / Szklarnia. Na pierwszej odsłonie SP zagrają:


 kIRk
To zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej oraz akustycznej. Grupę tworzy trzech muzyków: Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon). Każdy z nich wyrastał na innych brzmieniach, zatem każdy podchodzi do dźwięku nieco inaczej. Płaszczyzną porozumienia jest dla nich improwizacja, która pozwala wyjść daleko poza ograniczeniagatunkowe. Tu prym wiedzie intuicja i umiejętność prowadzenia dialogu. Owocem jest muzyka pełna organicznej dramaturgii, nieskażona oczywistością. 


Progresywne myślenie i rewolucyjne podejście międzymiastowego składu docenili między innymi lider Swans - Michael Gira, pionier future-jazzowej trąbki Nils Peter Molvaer i matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs. Zespół gościł na opiniotwórczym brytyjskim portalu muzycznym The Quietus, w legendarnym, berlińskim klubie Tresor, a także na scenach takich festiwali jak OFF, Open'er czy Satta Outside.


Twarde, elektroniczne bity osadzone w organicznej strukturze. Rozedrgana trąbka wybrzmiewa wspólnie z chropowatymi skreczami. Techniczna dokładność splata się z jazzowym wolnomyślicielstwem i hip-hopową bezkompromisowością. Każdy ich koncert to continuum dźwiękowe. kIRk wpierw buduje rozedrganą przestrzeń, by móc potem deformować ją i przeistaczać w coraz to nowe kompozycje. Chodzi o poszerzenie granic ekspresji, o scalenie brzmienia syntetycznego i organicznego.
✚ TOTEM
Totem to grupa bazująca na formach głębokiej muzyki elektronicznej i eksperymentalnych strukturach. Tworzący ją muzycy spotkali się po raz pierwszy nagrywając swoje partie na EPkę Echo Deal'a "Totem", która ukazała się w kwietniu zeszłego roku nakładem Fundacji Kaisera Söze. Spotkanie zaowocowało powołaniem zespołu, w skład którego weszli: Michał Kołowacik aka Echo Deal (elektronika, dub), Olgierd Dokalski (trąbka) oraz Zbigniew Chojnacki (akordeon, elektronika).


To co wydarzyło się podczas wspólnych improwizacji zespół opisuje w trzech zdaniach: "Dzięki różnorodnym proweniencjom muzycznym Totem stał się formą łamiącą podziały gatunkowe i wyprowadza hipnotyczną muzykę elektroniczną poza strefę bezpieczeństwa. Nieprzerwana reakcja myśli i działań formuje strukturę dźwięków. Totem jest jej wynikiem."