SŁOWO / PŁYTA / KSIAŻKA / PERFORMANCE
28.01.2015 l Mózg l Warszawa
start: 19:00 /  wstęp: FREE


/link FB/

ONOMATOPEJA to legendarna formacja posthipisowska i w pełni artystyczna lat 70-tych. Zapraszamy na spotkanie z liderami zespołu, Janem Olszakiem i Andrzejem Mitanem w rozmowie z Łukaszem Strzelczykiem. Pretekstem do spotkania jest wydana nakładem Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych "Trzecia Fala" pod koniec zeszłego roku płyta Onomatopeii. Album zawiera nagrania live zarejestrowane w latach 1975-1978 w warszawskim klubie Rivera-Remont, w składzie: Andrzej Mitan - śpiew, Piotr Mitan - bas, perkusja, Jan Olszak - gitara elekrtyczna. O wydawnictwie pisano tak:

"Wartość "Onomatopei", oparta jest w głównej mierze na warstwie tekstowej i jej wokalnej interpretacji. Na mocnych i dogłębnych tekstach Jana Gałkowskiego, Tadeusza Nowaka i Jury Franicevic-Plocar'a, nasyconych treścią, której próżno szukać wśród współczesnych wykonawców."

"Aż dziw bierze, że żadna publiczna i poważna instytucja nie jest zainteresowana promocją polskiej sztuki współczesnej uważanej w Europie za jedno z najwybitniejszych zjawisk. Polecamy włodarzom i decydentom odpowiedzialnym za kulturę w Polsce o przyjrzenie się i wsparcie mrówczej i bardzo ważnej pracy takich małych organizacji pozarządowych."


Polecamy również tekst Rafała Księżyka "INTUICJONIŚCI – PIERWSZE 15 LAT POLSKIEGO OFF JAZZU" odsłaniajacy działania polskiej jazzowej awangardy, m.in. Andrzeja Mitana:

"W nagraniu utworu Mitana „Ptaki” wzięło udział 40 papug wypożyczonych na trzydniową sesję ze sklepu zoologicznego. Ta kolektywna praca w aurze happeningu doskonale oddaje ekspresję środowiska skupionego wokół klubu Remont, który jako przestrzeń galeryjna, warsztatowa i koncertowa był bodaj najważniejszym punktem polskiej kultury alternatywnej drugiej połowy lat 70."

Wieczór dopełni performance niespodzianka oraz wystawa zdjęć dokumentująca akcje artystyczne zespołu.
(Andrzej Mitan versus Antek Michnik, czyli polskie dzieje Fluxusu).

W drugiej części wieczoru odbędzie się spotkanie wokół książki: “Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2014)

Outsiderzy świata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, emigranci, prowokatorzy, niespełnieni rewolucjoniści, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien.


Choć Fluxus powszechnie uznawany jest za kluczowy moment w przemianach XX-wiecznej awangardy, w Polsce wciąż jest mało znany. Książka "Narracje, estetyki, geografie" autorstwa Grupy ETC jest pierwszą tak obszerną polskojęzyczną publikacją poświęconą temu zjawisku.

W spotkaniu wezmą udział redaktorzy książki: Antoni Michnik i Klaudia Rachubińska.