WERNISAŻ / KONCERT
07.02.2015 l Galeria Leto l Warszawa
start: 19:00 / wstęp: FREE

MAŁGORZATA

GOLISZEWSKA

-SUPER- KONCERTY

SMUTNE KOBIETY

MIKOŁAJ TKACZ
/link FB/

Zapraszamy na wernisaż oraz premierę kasety Małgorzaty Goliszewskiej / ostatnia i pierwsza osoba musi mieć psa / (Wytwórnia Super). O 21:00 rozpoczną się <<-Super- koncerty>> Smutnych Kobiet (Iza Robakowska, Joanna Szumacher) oraz sleepin' Mikołaja Tkacza. Wystawa Małgorzaty Goliszewskiej w Galerii Leto będzie trwać od 7 lutego do 7 marca. 


W swoich działaniach eksperymentuje z formułą dokumentu, różnymi jego formami, badaniem i poszerzaniem jego granic. Tak też jest w przypadku wystawy „ostatnia i pierwsza osoba musi mieć psa”, która jest pierwszą tak dużą prezentacją projektu „Przez sen”. Na wystawie zostanie zaprezentowany materiał zbierany przez artystkę w trakcie ostatnich trzech lat – wykracza on jednak poza proste granice kojarzone z formułą dokumentalną. Goliszewska nagrywała dźwięki wydawane przez nią podczas snu – trudne do zrozumienia odgłosy, zlepki zdań, pojedyncze słowa, fragmenty rozmów oraz piosenki. Jest to dokumentacja momentów z życia, które nieustannie jej umykały, a zarazem były jego nieodłączną częścią. Nagrania te tworzą rejestrację nieuporządkowanych sennych dzienników, wprowadzając w intymną przestrzeń, która równocześnie pozostaje czymś obcym i nieznanym.


Urodzona w 1985, mieszka i pracuje w Szczecinie. Studentka V roku multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy w różnych mediach (film, instalacje, performance, dźwięk) sytuując się na styku sztuki współczesnej oraz filmu dokumentalnego. Absolwentka warsztatów dokumentalnych Polska.doc (2011), kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy (2012) oraz laureatka 13. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2014). W 2011 roku zadebiutowała filmem „Ubierz mnie”. Brała udział w licznych rezydencjach artystycznych (w Indonezji, Holandii, Łotwie, Finlandii oraz Hiszpanii). Swoje prace przedstawiała m.in. na wystawach zbiorowych: Triennale Młodych w Orońsku (2012), Pavilion 0, Palazzo Donna w Wenecji (2013), WRO Biennale 2013, Wrocław (2013), w Domu Kereta w Warszawie (2014) czy w Spectra Art Space w Warszawie (2015). 
Założycielka grupy artystycznej ‘miłość’, w której działa z Rafałem Żarskim, Martyną Szwintą, Lonią Kaniuk oraz Mikołajem Tkaczem.

kurator: Sebastian Gawłowski

Domowy nojz, zniekształcenia, przester, połączone z depresyjnymi tekstami oraz elementami melodii, rytmu i nagrań terenowych to muzyka Smutnych Kobiet. Intencjonalnie ostra i intensywna, a jednocześnie monotonna, wyrasta z pojęcia Weltschmerz, kluczowego dla Smutnych Kobiet. Zespół tworzą Iza Robakowska i Joanna Szumacher, artystki sztuk wizualnych.

"Dudnienie i szmery, bimbały i ich atomowa moc wkurwu. Smutne Kobiety, rozjuszone intelektualistki próbują wrócić do korzeni, w dźwiękach zdawałoby się przypadkowych dookreślić lub nawet zamknąć płynną i wciąż wymykającą się, pokrętną naturę wszechrzeczy." - Łukasz Cieślak


Jest studentem Multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie i członkiem komiksowej grupy Maszin. Wyróżniony przez Galerię Wymiany Józefa Robakowskiego, za projekt video pt. „Rysunki, które zrobiłem w manii”, na Festiwalu Sztuki Wideo „Punkty Widzenia”, zdobył drugie miejsce. Wraz ze starszym bratem Piotrem Tkaczem, kulturoznawcą, muzykiem, dziennikarzem i organizatorem koncertów, tworzy założony w 2013 roku, duet TKACZE. Gra również trapy, dużo śpi, bo bardzo lubi śnić. By mniej spać zaczął zbierać zdjęcia jak ze snów i grać bity jak ze snów. Przez nie śpi cały czas na jawie - sleepin’