TRASA / 09.01 - 11.01.2015


HUBERT ZEMLER

09.01.2015 > WARSZAWA > MÓZG Warszawa + MIŁOSZ PĘKALA
10.01.2015 > BYDGOSZCZ > MÓZG
11.01.2015 > POZNAŃ > Klub Dragon

Zimowa trasa koncertowa na której Hubert Zemler w solowej odsłonie, przedstawi materiał z albumu "Gostak & Doshes".

"Gostak & Doshes" to drugi album solowy Huberta Zemlera, na którym w odróżnieniu od pierwszej płyty "Moped", idea swobodnej improwizacji ustępuje miejsca muzyce częściowo skomponowanej i zaplanowanej. Na płycie, obok autorskiej muzyki znajdują się dwie transkrypcje utworów duetu Suaves Figures (Piotr Kurek, Sylvia Monnier), gdzie w nagraniach wspomagał Huberta Miłosz Pękala - doskonały wibrafonista i perkusista znany między innymi z nominowanej właśnie do "Paszportu Polityki" formacji Kwadrofonik czy grupy Mitch & Mitch.

Trasa koncertowa obejmuje trzy koncerty: pierwszy, 9 stycznia 2015 roku w Warszawie - MÓZG Warszawa, gdzie wraz z Hubertem, wystąpi wspomniany wyżej Miłosz Pękala (Władysław Noise), 
drugi nastąpi również w Mózgu, ale tym Bydgoskim czyli niejako klubie - matce warszawskiego Mózgu; zwieńczeniem trasy będzie koncert w poznańskim Klub Dragon czyli miejscu, o którym nie sposób nie wspomnieć, wymieniając najważniejsze sceny prezentujące muzykę niezależną w Polsce. 


Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Równolegle z klasyczną edukacją i współpracą z orkiestrami symfonicznymi (Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia) zajmował się zgłębianiem tajników improwizacji, jazzu i rytmów afro-kubańskich. Jako perkusista jazzowy współpracował między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim czy Wojciechem Staroniewiczem oraz współtworzył takie zespoły jak Alternations, Tria, Calle Sol. Na tym polu Hubert Zemler jest artystą dość utytułowanym – laureatem, wraz z triem Jana Smoczyńskiego, Grand Prix oraz nagrody indywidualnej na festiwalu Jazz Juniors w 2000 roku i Grand Prix na festiwalu „Jazz nad Odrą” wraz z zespołem Galaxy (1999 rok).


Obecnie współtworzy kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej (Horny Trees, SzaZaZe, Kapacitron, Slalom, Piętnastka). Bierze również udział w przesięwziąciach, które mają niebagatelne znaczenie dla kultury polskiej takich jak na przykład pierwsze polskie wykonanie utworu „Music for 18 MusiciansSteva Reicha (zorganizowane przez zespół Kwadrofonik), koncerty kompozytorskie kompozytorów muzyki współczesnej (Tadeusz Wielecki, Arturas Bumsteinas) czy projekty interdyscyplinarne, takie jak współpraca z teatrem tańca Dada von Bzdulow oraz tworzenie muzyki na żywo do filmów Franciszka i Stefanii Themersonów i arcydzieł polskiej animacji eksperymentalnej (wraz z Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim).


Hubert Zemler przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od muzyki improwizowanej, przez muzykę współczesną, klasyczną, jazzową po muzykę etniczną. Ciągle poszukujący, konsekwentnie podążający swoją drogą, wytworzył własny, oryginalny styl kompozytorski opierający się w dużej mierze na improwizacji.

Jako wszechstronny perkusista wypracował oryginalne brzmienie poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry. Jeden z koncertów zawierający kompozycje Huberta Zemlera został uwieczniony i wydany przez oficynę wydawniczą LADO ABC jako album „Moped”. W 2009 roku zdobył brązowy medal na międzynarodowej Delfiadzie (olimpiadzie artystów) w Korei, w kategorii perkusja solo. Koncertował w całej Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Korei i Japonii.