KONCERT
25.01.2015 l Pardon, To Tu l Warszawa
start: 20:30 wstęp: 25 PLN

DIE ANREICHERUNG
/link FB/

"Na naszym czwartym styczniowym koncercie będziemy gościć międzynarodowy avant-jazzowy kwartet 'Die Anreicherung' (po polsku 'wzbogacenie'), czyli niezwykłego trębacza Axel Dörner; znanego chociażby ze skandynawskiej supergrupy Atomic norweskiego pianistę Håvard Wiik, niemieckiego kontrabasistę Jan Roder i perkusyjnego 'szaleńca' Christian Lillinger. Zapraszamy!"

Axel Dörner – trumpet
Håvard Wiik - piano
Jan Roder - double bass
Christian Lillinger - drums

::: AXEL DÖRNER
Niemiecki trębacz i kompozytor, wirtuoz i innowator, znany ze swoich fenomenalnych występów na żywo. Dörner to wszechstronny muzyk światowego formatu. Jego szerokie spektrum działań muzycznych oscyluje zarówno wokół bebopu, free jazzu, free improv, jak i muzyki elektronicznej, przybierając nawet formę performance. Wykształcił nowatorski, wyjątkowy sposób gry na trąbce. 

W późnych latach 90-tych, podobnie jak Radu Malfatti, John Butcher oraz Franz Hautzinger, rozwinął odmienny “język” swojego instrumentu, skupiając się na brzmieniu własnego oddechu. Jest laureatem prestiżowej nagrody jazzowej SWR-Jazzpreis, inicjatorem i członkiem wielu znaczących międzynarodowych projektów muzycznych. 
Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, m.in. z Chicago (Ken Vandermark, Fred Lonberg-Holm, Michael Zerang), Tokio (Otomo Yoshihide, Sashiko M, Nakamura Toshimaru), Sidney (Jim Denley), Berlina (Sven-Ake Johansson, Alexander von Schlippenbach).::: HÅVARD WIIK
Pianista i kompozytor norweski, ur. w 1975 r. Ukończył studia kompozycji i muzyki jazzowe w Trondheim Music Conservatory. Jeszcze w trakcie studiów współtworzył swój pierwszy zespół - kwartet Element, z którym nagrał dwie wysoko oceniane płyty ("Element" i "Shaman"). 

Kontynuację tego kwartetu jest skandynawska supergrupa Atomic. W ramach tria Free Fall koncertuje i nagrywa z Kenem Vandermarkiem. W 2004 roku został doceniony przez organizatorów największego norweskiego festiwalu w Molde i pełnił tam funkcję "resident artist". W 2006 roku otrzymał na festiwalu w Kongsbergu prestizową nagrodę - the Kongsberg Jazzfestival's 'Vital-prize'. Mieszka w Berlinie.