FESTIWAL
11-14.12.2014 l CK Zamek l Poznań
wjazd: FREE / www.facebook.com/FRIVPoznan


/link FB/

Piąta edycja festiwalu FRIV Festival Poznań-Bejrut-Tel Awiw 2014 poszerza swoją formułę. Tym razem celem wydarzenia jest skonfrontowanie ze sobą środowisk muzyki improwizowanej trzech miast: Poznania, Bejrutu i Tel Awiwu. Muzyce improwizowanej wykonywanej na FRIV Festival przyświecają idee dźwiękowej wolności, etycznego podejścia do wspólnej gry, spojrzenia na zespół improwizujących muzyków jako makietę relacji i struktur społecznych. Piąta edycja FRIV Festival zaowocuje spotkaniem muzyków z kultury arabskiej (Bejrut) oraz żydowskiej (Tel Awiw), a Poznań ze swoją dynamicznie rozwijającą się sceną muzyki improwizowanej, stanie się miejscem spotkania. Celem festiwalu jest pokazanie, że płaszczyzna dialogu, muzycznego spotkania odmiennych kultur jest możliwa, że swobodna improwizacja pozwala pozostawić napięcia polityczne, różnice obyczajowe i odkryć głęboko ludzki wymiar wykonywania muzyki.Wykonawcy:

Ido Bukelman (gitara i banjo)
Ofer Bymel (perkusja)
Peaed Conca (klarnet)
Daniel Davidovsky (saksofon sopranowy, elektronika)
Jeff Gburek (gitara elektryczna, elektronika)
Jacek Hałas (akordeon, lira korbowa, głos)
Jakub Królikowski (fortepian)
Patryk Lichota (saksofon sopranowy, preparacje)
Mateusz Loska (kontrabas)
Maciej Maciągowski (syntezator modularny)
Grisha Shakhnes (taśmy)
Piotr Tkacz (gramofon + przedmioty)
Dan Weinstein (wiolonczela)
Paulina Zielińska (głos) 


Środowiska muzyki improwizowanej Bejrutu i Tel Awiwu należą do najprężniejszych na świecie. Do wielu lat pisze się o fenomenie sceny muzyki eksperymentalnej Bejrutu (np. artykuł w w prestiżowym, brytyjskim czasopiśmie The Wire), skupionej wokół takich wytwórni jak Al Maslakh i Those Kids Must Choke i jednego największych festiwalów awangardowej muzyki improwizowanej arabskiego świata – IRTIJAL.


Mapa muzycznych improwizacji Tel Awiwu orientuje się wokół klubu Levontin 7, prowadzonego przez charyzmatycznego pianistę Daniela Sarida. To tam niemal codziennie koncertują muzycy, utrwalający obraz muzyki improwizowanej Izraela – niecodzienną mieszankę free jazzowej energii, awangardowych rozwiązań oraz silnie emocjonalnego wyrazu muzyki żydowskiej. Obok tego mamy zupełnie eksperymentalnych i innowacyjnych muzyków, jak na przykład Daniela Davidovsky`ego grającego na niestandardowych systemach elektronicznych (podzespoły komputerowe, przetworniki pola elektromagnetycznego).


W ciągu czterech dni festiwalu odbędzie się 11 koncertów, w których zagrają muzycy z Poznania, Beirutu i iTel Awiwu. Składy muzyczne – duety, tria i kwartety zostaną wyłonione w drodze losowania pierwszego dnia festiwalu. Przyjęta w ten sposób formuła daje czytelne narzędzia do odbioru takiej muzyki. Publiczność jest w większym stopniu świadoma unikalności i świeżości zdarzeń muzycznych na scenie, nie tylko słucha muzyki, ale obserwuje moment jej „narodzin”. Tego typu koncerty tworzą rodzaj niezwykłego, wielopłaszczyznowego spektaklu o tym czym jest muzyka i komunikacja, silnie angażując odbiorcę, który staje się niezwykle ważnym elementem, współtwórcą muzycznych spotkań.Program:

::: 11.12. g. 20-21 Sala Pod Zegarem / Ceremonia losowania składów muzycznych

::: 12.12. g. 20-23 Sala Wielka / Koncerty: duet, duet, trio, kwartet

::: 13.12. g. 12-16 Sala Prób / Warsztaty-spotkania: Poznańska scena syntezatorowa

g. 20-23 Sala Wielka / Koncerty: trio, duet, kwartet, duet

::: 14.12. g. 12-15 Sala Prób / Panel dyskusyjny na temat muzyki improwizowanej

g. 20-23 Sala Wielka / Koncerty: duet, kwartet, trio

Wydarzenia towarzyszące koncertom: 

/// Poznańska scena syntezatorowa ///

W ramach FRIV Festival Poznań-Bejrut-Tel Awiw 2014 odbędzie się spotkanie poznańskich grup i pojedynczych twórców budujących syntezatory, elektroniczne moduły do generowania dźwięku, instrumenty muzyczne oparte na Arduino/Raspberry Pi, zajmujących się hardware hackingiem i tworzeniem nowych kontrolerów do dźwięku.
Na spotkanie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowanych muzyką elektroniczną, chcących nawiązać kontakty, zaprezentować swoje instrumenty, czy np. poznać specjalistów od syntezatorów modularnych. W trakcie wydarzenia będzie można podłączać swoje urządzenia, więc spotkanie ma szansę się płynnie przerodzić w elektroniczny jam./// Panel dyskusyjny na temat muzyki improwizowanej ///

Jak zawsze podczas festiwalu FRIV chcemy również rozmawiać o muzyce improwizowanej. W trakcie panelu pragniemy ująć to zjawisko z różnych stron – od filozoficznego, estetycznego, kognitywnego, socjologicznego, kulturoznawczego kontekstu po rozmowę na temat praktyki muzycznej, zagadnień technicznych, organizację życia muzycznego, analizę środowiska recepcję free improvised music.
Panel dyskusyjny będzie również płaszczyzną rozmowy i refleksji dla odbiorców festiwalu, podczas tego spotkania będzie można wymienić spostrzeżenia, wrażania, wyrazić słowa krytyki i bezpośrednio porozmawiać ze specjalistami i muzykami-uczestnikami festiwalu.

W panelu wezmą udział: Wojtek KwapisińskiPatryk LichotaDarek Pietraszewski (Trzecia Fala) / Piotr Tkacz