KONCERT
09.12.2014 l Galeria i l Kraków
start: 19:00 / wstęp: 10 PLN

INSTYTUT INTUICJI XII

/link FB/

Instytut Intuicji / Institute of Intuition to projekt dedykowany rozwojowi intuitywnych / indeterministycznych form tworzenia muzyki.

Zapraszamy na kolejny koncert Instytutu Intuicji w Galerii i!! Zagra z nami znakomity szwedzki improwizator Herman Müntzing (flexichord, elektronika), którego mieliśmy już przyjemność gościć kilka miesięcy temu. Instytut reprezentować będą: Rafał Mazur - akustyczna gitara basowa i Michał Dymny - gitara elektryczna.

::: HERMAN MÜNTZING po ukończeniu Królewskiej Akademii Muzycznej grał na basie w projektach jazzowych i rockowych. Potem odkrył muzykę improwizowaną, która była dla niego objawieniem. Po eksperymentach z różnymi sposobami wydobywania dźwięku z gitary basowej, postanowił zbudować własny instrument, który pozwoli mu osiągnąć poszukiwane brzmienie. Tak powstał flexichord – 12-strunowa konstrukcja wykorzystująca elementy gitary elektrycznej, o szerokim wachlarzu możliwości. Müntzing prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące improwizacji, zapisu graficznego i budowania instrumentów. Wśród muzyków, z którymi grał, są m.in.: Thurston Moore, Eugene Chadbourne, Mats Gustafsson, Phil Minton. W Polsce występował w ramach festiwali CoCArt (Toruń) i Audio Art (Kraków, Łódź).
Herman to improwizator, twórca instalacji dźwiękowych, konstruktor instrumentów, ale także niestrudzony propagator idei spontanicznego muzykowania – wszystko zaś w najczystszym duchu „swobodnej improwizacji” (freely improvised music), będącej europejską odpowiedzią na dokonania awangardy amerykańskiego free jazzu i od połowy lat 60. święcącej triumfy na niezależnych scenach całego świata. Istotą free improvisation jest „komponowanie muzyki w czasie rzeczywistym” – dokonywane za sprawą twórczej integracji intuicji i doświadczenia, dzięki której możliwe jest uchwycenie kształtowania się artystycznej tożsamości człowieka w akcie ekspresji uobecniającej twórcę „tu i teraz”.