INSTALACJA / WARSZTATY / WSTĘP: FREE
10 - 21.12.2014 / Galeria Miejska Arsenał / Poznań


STAND BY part 3

IN FRONT OF THEIR EYES

ADAM GOŁĘBIEWSKI
/link FB/

Trzecia część STAND BY to autorski projekt Adama Gołębiewskiego zatytułowany "In Front Of Their Eyes", na który złożą się: instalacja dźwiękowa na system binauralny i wykonawcę (realizatora) oraz warsztaty oparte na eksperymentach dźwiękowych, które poprowadzą oprócz Gołębiewskiego, Łukasz „Zenial” Szałankiewicz oraz Robert Gogol.

10, 11, 12, 171820 XII, godz. 17.00 oraz 14, 21 XII, godz. 13.00

Instalacja dźwiękowa opiera się na dwóch, wzajemnie powiązanych elementach. Pierwszym z nich jest wykorzystanie binauralnej rejestracji dźwięku (nazywanej także dźwiękowością trójwymiarową). To rzadko używana technika dostarczająca słuchaczowi "anatomicznie precyzyjny" obraz dźwiękowy za pośrednictwem fantomu głowy ludzkiej z wbudowanymi w miejscach uszu mikrofonami. Drugim elementem jest pojedynczy orkiestrowy bęben (tom-tom) na którym artysta zastosuje rozszerzone techniki instrumentalne. Fantom głowy będzie umieszczony wewnątrz bębna, a odbierany przez niego dźwięk dalej zostanie transmitowany do systemu słuchawkowego dostępnego dla uczestników. Dzięki temu, wrażenia dźwiękowe odbierane przez uczestnika sytuacji będą niemalże takie, jakby znajdował się wewnątrz instrumentu.Założeniem pracy jest dostarczenie wiernego człowiekowi sposobu słyszenia, ujawniając jednocześnie zupełnie nową treść dźwiękową pochodzącą z fundamentalnej reinterpretacji instrumentu muzycznego, a wiec tego, co uznane za pozornie niezmienne i społecznie utrwalone. W ten sposób zostanie zaburzony porządek odbioru i uczestnictwa w sytuacji dźwiękowej. Warto dodać, że artysta w celu stworzenia tej sytuacji nie używa najnowszych technologii, zamiast tego sięga po narzędzia dostępne już ponad pół wieku temu, za pomocą których uzyskuje efekt zbliżony do tego, jaki mógłby być wygenerowany przy pomocy nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Nie ukrywa tym samym krytycznego spojrzenia wobec kierunków, za którymi podąża rozwój nowych mediów, wskazując tym samym alternatywne metody ich osiągnięcia.

kuratorka: Anna Czaban

Warsztaty:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dekontrola kontroli dźwięku [Robert Gogol]
19 grudnia, godz.16:00

Podczas warsztatu zostanie ożywiony instrument skonstruowany ze strun stuletniego pianina. Uczestnicy warsztatu pod okiem prowadzącego zbudują serię miniaturowych, digitalnych dekontrolerów za pomocą, których dźwięk strun będzie wspólnie przekształcany w czasie rzeczywistym, tworząc tym samym spontaniczną kolektywna kompozycję.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Interferencje fal elektromagnetycznych w tworzeniu struktur słyszalnych [Łukasz ‘Zenial’ Szałankiewicz
13 grudnia, godz.12:00

Na spotkaniu zostaną zaprezentowane i zanalizowane konstrukcje dźwiękowe, których źródłem jest pole elektromagnetyczne kontrolowane i wytwarzane przez walkmany. Przedstawione zostaną także sposoby twórczego wykorzystania interferencji miedzy różnymi obiektami a krótkimi falami radiowymi. Pośród tego pojawiają się głosy niewiadomego pochodzenia na wzór techniki EVP.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nieklasyczne metody artykulacji i kształtowania brzmienia [Adam Gołębiewski
16 grudnia, godz.16:00

Warsztaty mają na celu zwrócenie uwagi na możliwości akustycznych źródeł dźwięku niepochodzących bezpośrednio z klasycznych instrumentów muzycznych. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane i objaśnione różne sposoby inicjacji i formowania brzmienia akustycznego, które następnie może zostać wykorzystane w bardzo różnych kontekstach dźwiękowych i muzycznych.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

::: ADAM GOŁĘBIEWSKI perkusista improwizator (także muzykolog, socjolog). Porusza się na gruncie muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. W swojej pracy koncentruje się głównie na rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich brzmienia, ekspresji i anatomii. Improwizację w muzyce traktuje jako otwarty amalgamat właściwych uczestnikom, równoprawnych estetyk, będącą świadomą praktyką dialogu i kompromisu. Występował między innymi z Yoko Ono, Thurstonem Moorem, Matsem Gustafssonem, Fredem Lonberg-Holmem, Kenem Vandermarkiem, Peterem Evansem, Agusti Fernandezem, Johnem Edwardsem, Alexem Wardem, Witoldem Oleszakiem, Łukaszem Szałankiewiczem, Mazenem Kerbajem i wieloma innymi.::: ŁUKASZ SZAŁANKIEWICZ (aka ZENIAL) uczestniczył jako artysta i sound designer w międzynarodowych festiwalach w Austrii, Rosji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Francji, Chinach, Węgrzech, Białorusi, Rumunii, Litwie, Izraelu, Kazachstanie, Peru, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Kolumbii, Meksyku, Ekwadorze, Luksemburgu i USA. W swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Jest współtwórcą wydawnictwa Audiotong. Wydaje albumy jako Zenial oraz Palsecam, wraz z Maciejem Szymczukiem tworzy projekt AABZU, a wspólnie z prof. Markiem Chołoniewskim udziela się w projekcie Dizzy Kinetics.

::: ROBERT GOGOL muzyk elektroakustyczny, konstruktor i programista instrumentów elektronicznych, architekt. Tworzy muzykę łącząc elementy samplingu i cyfrowej syntezy, oraz przetwarzając elektronicznie brzmienia własnoręcznie budowanych instrumentów. Współtwórca grupy Ral7024.