KONCERT
21.11.2014 l Mózg l Warszawa
start: 21:00 / wstęp: 10 zł


SAMBAR
/link FB/

::: SAMBAR - niezwykły projekt dwojga improwizatorów, Pauliny Owczarek i Tomka Gadeckiego, którego fenomen polega na zestawieniu dwóch bliźniaczych instrumentów – saksofonów barytonowych – w swobodnej improwizacji. Duo powstało w 2012 podczas festiwalu Art of Improvisation we Wrocławiu i odtąd eksploruje nieoczywiste rejony barytonowego brzmienia. W 2013 i 2014 SAMBAR aktywnie koncertował, m.in. w ramach Krakowskiej Jesieni Jazzowej i Art of Improvisation. Album Melt!, który ukazał się w lutym nakładem wydawnictwa NotTwo Records to ich pierwsza płyta, wyróżniona jako najciekawszy album według miesięcznika Jazzpress oraz portal jazzarium.pl, zbiera również pochlebne recenzje wśród zagranicznej krytyki (m.in. NYC Jazz Record, The soundtrack of my life).
::: PAULINA OWCZAREK – saksofonistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Gra na saksofonie altowym i barytonowym. Zajmuje się głównie muzyką swobodnie improwizowaną i współczesną kameralistyką. Współtworzy samBar, Instytut Intuicji, Elder Space Bankers, OKOP, HiQ i Saksofonarium. Bierze udział w projektach krakowskiej sceny muzyki improwizowanej (Bezdroża, Muzykoterapia, LabInt, Open Session), performansach łączących improwizowany taniec i muzykę (Free the Dance, poszlaki|wątki|strzępy, Passing Through Workshop) a także festiwalach poświęconych muzyce współczesnej, eksperymentalnej i improwizacji (Hurta Cordel, Musica Electronica Nova, Taller de Musica Improvisada, AudioArt, Sound Exchange, Krakowska Jesień Jazzowa, Discordian Community Riot). Pomysłodawczyni i założycielka Cracow Improvisers Orchestra, grała m.in. w formacjach LANZA, Movement Duo, OCD, MI65, Vladimirska, Uncharted Territory i Satoko Fuji Orchestra. Współpracowała z London Improvisers Orchestra, krakowskim Teatrem Starym i Operą Krakowską.
::: TOMASZ GADECKI - muzyk, saksofonista. Swoją przygodę z muzyką rozpoczyna w parafialnej orkiestrze dętej, od gry na puzonie (lata 80-te). Jednak jego marzeniem okazuje się saksofon, na którym pierwszych dźwięków uczy się szkolnej orkiestrze przy CKUMiE w Gdańsku. Chwilę potem trafia do sekcji saksofonów w Orkiestrze Domu Kultury w Gdyni. Równolegle do średniej szkoły muzycznej rozpoczyna studia na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale nauk o Ziemi. W tym czasie zafascynowany jazzem wraz kolegami ze szkoły zakłada zespół „SŁOŃ” oraz duet z Piotrem Manią
Wraz z zespołem Bikomutant zostaje laureatem konkursu zespołów alternatywnych Dachowanie, organizowanym przez krakowską Alchemię w 2006r.
W 2007 r zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół -"Olbrzym i Kurdupel" . W lutym 2008 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem "Frrrrr..."
Zaczyna działać na trójmiejskiej scenie muzyki improwizowanej, w 2009 roku z Olbrzymem i kurduplem występują na najstarszym polskim festiwalu Jazzowym w Gdańsku – „Jazz Jantar”.
Współpracuje z muzykami improwizującymi Jackiem Mazurkiewiczem, Marcinem Dzidzią Zabrodzkim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Sowińskim, Rafałem Mazurem, formacją Contemporary Noise Sextet (podczas Warsaw Summer Jazz Days 2011),
Współtworzy zespół Czary mary (z M. Trzaską i R. Mazurem) i Walkirie Saksofonowe Zwierzęta (z Dzidzią - Marcinem Zabrodzkim, występują też w różnych konfiguracjach z Piotrem Dunajskim, Ciachem, Piotrem Zabrockim).
W czerwcu 2012 ukazuje się druga płyta duetu „Olbrzym i kurdupel” pod tytułem „Six Philosophical Games”. Od 2012 współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku jako saksofonista w spektaklu „Sprawa operacyjnego rozpoznania” i bierze udział w projekcie Pure Phase Ensemble, wspólnie z muzykami Ray Dickaty, Jaime Harding, Joanna Kuźma, Michał Goran Miegoń, Piotr Pawlak, Antoni Budziński, Borys Kossakowski, Artur Tobolski, Tomasz Żukowski.
Ostanie lata poświęcił muzyce improwizowanej rozumianej jako komponowanie tożsame z wykonaniem, działanie spontaniczne i niepowtarzalne. W październiku 2012 zakłada Trio TRC w składzie Rafał Mazur (akustyczna gitara basowa), Connor Murray (perkusja) Tomek Gadecki (sax), które występuje na festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa. Podczas trasy koncertowej zostaje zrealizowane nagranie koncertu w Sopocie, wydane na początku roku 2013 pod tytułem „Now New”. 
Podczas festiwalu Art of Improvisation 2012 powstaje samBar, duo z Pauliną Owczarek; po zarejestrowaniu w krakowskiej Alchemii sesji improwizacji na dwa saksofony barytonowe duo wydaje płytę Melt! (nakładem NotTwo Records, luty 2014)
Rozpoczyna współpracę z duetem Vasco Trilla (perkusja) i Michał Dymny (gitara), 
W czerwcu 2013 wydana zostaje pierwsza płyta zespołu 250 kg pod tytułem „Podważna”. W skład zespołu wchodzą Sławek Lewy i Tomasz Gadecki razem ważą ćwierć-tony... 
Współpraca z krakowskimi improwizatorami zaowocowała także wspólnymi koncertami w projektach Marco Eneidi Quintet (Eneidi, Gadecki, Mazur, Mazzol, Trzaska) i Keir Neuringer double duo (Bożek, Gadecki, Neuringer, Mazur).