KONCERT
18.11.2014 l Pardon, to tu l Warszawa
start: 20:30 / wstęp: 50 zł


WILLIAM BASINSKI
/link FB/

W ramach listopadowego cyklu "11 Nights At Pardon, To Tu" wystąpi w 'Pardon, To Tu' muzyk i kompozytor, jeden z najwybitniejszych twórców nurtu ambient, od ćwierćwiecza współtwórca nowojorskiej sceny awangardowej - William Basinski.

Współpracował m.in. z Diamandą Galas i Antony & The Johnsons, a jego najbardziej znane dzieło to czteropłytowy, epicki album „The Disintegration Loops” (2002-2003).

WILLIAM BASINSKI – amerykański twórca, muzyk i kompozytor, jeden z najwybitniejszych twórców nurtu ambient, od ćwierćwiecza współtwórca nowojorskiej sceny awangardowej. Urodzony w 1958 roku w Houston. Jest wykształconym kompozytorem, klarnecistą i saksofonistą. Pod wpływem twórczości legendarnych osobowości twórczych, Steve'a Reicha i Briana Eno, Basinski oparł swój styl na pętlach uzyskanych ze starych taśm magnetofonowych i innych nietypowych zabiegach.

Współpracował m.in. z Diamandą Galas i Antony & The Johnsons, nagrał setki muzycznych ścieżek filmowych. Gra na klarnecie i saksofonie, obsługuje także projekcje wideo. Swoje doświadczenia z muzyką zaczął pod koniec lat 70., nagrywając na taśmę i zapętlając odnalezione fragmenty muzyki, jednak jego pierwsze wydawnictwo ukazało się dopiero w 1998 roku. Jego najbardziej znane dzieło to czteropłytowy, epicki album „The Disintegration Loops” (2002-2003).


Najbardziej znany jest ze swojej serii The Disintegration Loops I-IV (wydawanej pomiędzy 2002 a 2003 rokiem), w której nagrywał cyfrowo zapętlone na taśmie magnetycznej fragmenty muzyki z lat 80. Nagrane fragmenty z każda pętlą trzeszczały coraz bardziej i zanikały (ze starości), co dawało im melancholijny charakter. Fragmenty TDL sam Basinski łączył ze zdjęciami upadających wież World Trade Center, ponieważ 11 września 2001 roku słuchał on z przyjaciółmi ukończonych płyt na tarasie swego domu. Nagrania zostały tez później wykorzystane przez liczne telewizje jako tło muzyczne do upadających wież WTC.