KONCERT
04.10.2014 l kopalnia guido l zabrze
start: 19:00 / wstęp: 10 złk I R k


Koncerty odbędą się w ramach Festiwalu Muzyki na Poziomie.


 kIRk to zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej oraz akustycznej. Grupę tworzy trzech muzyków: Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon). Każdy z nich wyrastał na innych brzmieniach, zatem każdy podchodzi do dźwięku nieco inaczej. Płaszczyzną porozumienia jest dla nich improwizacja, która pozwala wyjść daleko poza ograniczeniagatunkowe. Tu prym wiedzie intuicja i umiejętność prowadzenia dialogu. Owocem jest muzyka pełna organicznej dramaturgii, nieskażona oczywistością. 

Progresywne myślenie i rewolucyjne podejście międzymiastowego składu docenili między innymi lider Swans - Michael Gira, pionier future-jazzowej trąbki Nils Peter Molvaer i matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs. Zespół gościł na opiniotwórczym brytyjskim portalu muzycznym The Quietus, w legendarnym, berlińskim klubie Tresor, a także na scenach takich festiwali jak OFF, Open'er czy Satta Outside.

Twarde, elektroniczne bity osadzone w organicznej strukturze. Rozedrgana trąbka wybrzmiewa wspólnie z chropowatymi skreczami. Techniczna dokładność splata się z jazzowym wolnomyślicielstwem i hip-hopową bezkompromisowością. Każdy ich koncert to continuum dźwiękowe. kIRk wpierw buduje rozedrganą przestrzeń, by móc potem deformować ją i przeistaczać w coraz to nowe kompozycje. Chodzi o poszerzenie granic ekspresji, o scalenie brzmienia syntetycznego i organicznego.
 SEAN NOONAM - A Gambler's Hand Sean Noonan po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej w 1999 roku jako perkusista zespołu The Hub. Był to jeden z kilku zespołów, który tworzył awangardową muzykę nowej generacji na undergroundowej scenie Brooklynu. Od narodzin jego zespołu Brewed by Noon, stworzył on oryginalne koncepcje muzyczne od afro-celtyckiego punk-jazzu do awangardowej muzyki kameralnej i improwizowanych opowieści. Noonan wyprodukował 19 rożnych albumów i do współpracy zaprosił wielu znakomitych artystów takich jak: Marc Ribot, Jamaaladeen Tacuma, Mat Maneri, Susan McKeown, Abdoulaye Diabate oraz Malcolm Mooney.

Jako kompozytor, perkusista, producent i gawędziarz nie boi się podejmować ryzyka w swojej twórczości. Rozwinął znaczące koncepcje brzmieniowe takie jak praca z nagłośnionym kwartetem smyczkowym w albumie A Gambler's Hand z 2012 roku. Ukazał tam progresywne traktowanie kwartetu smyczkowego jako rozszerzenie zestawu perkusyjnego. Jego inspiracje łączą narrację z estetyką nowoczesnej muzyki kameralnej, nowej muzyki improwizowanej i eksperymentalizmu począwszy od Henry Cowella do Johna Zorna.

Podczas gdy projekt A Gambler's Hand zawdzięcza wiele inspiracji z tradycji kwartetów smyczkowych Beethovena i Bartóka to proces pisania piosenek przez Noonana jest zakorzeniony w literaturze, folklorze i starożytnych inwokacjach. Są to bajki, psychodeliczne koszmary wyjęte z własnych doświadczeń, opowiadane z perspektywy irlandzko-amerykańskiego, punk-jazzowego nowojorczyka, który zakochał się w baśniach i muzyce afrykańskiej.?

Na koncertach w U.K. Niemczech, Austrii, Włoszech, Francji, Belgi, Holandii, Węgrzech i Polsce, amerykańskiemu perkusiście i kompozytorowi będzie towarzyszyć polski kwartet smyczkowy A Gambler's Hand. W październiku, Sean Noonan wyda kolejny krążek In the Ring, będzie to drugi album z serii A Gambler's Hand z udziałem Momenta Quartet w składzie : Emilie-Anne Gendron, Adda Kridler, Stephanie Giffin, Michael Haas. Album został nagrany przez Diko Shoturma w Atlantic Recording Sound?
In the Ring będzie wsparty szeregiem koncertów, który zabierze Noonana oraz kwartet smyczkowy A Gambler's Hand na dwumiesięczną trasę koncertowa do 9 krajów europy. W skład kwartetu smyczkowego wchodzi czterech polskich muzyków: Adam Roszkowski, Maciej Afanasjew - skrzypce, Adam Dębski - altówka i Jan Roszkowski - wiolonczela.