FESTIWAL / KONCERT / WARSZTATY / WYKŁAD / SPOTKANIA
13-20.09.2014 l centrum sztuki galeria el l elbląg
wstęp: FREE / www.resonances.galeria-el.plProjekt WYDŹWIĘKI / RESONANCES to międzynarodowy festiwal sztuki dźwiękowej. Wydarzenie ma na celu ukazanie twórczości artystycznej w obszarze sztuki dźwiękowej, która w Polsce jest ciągle niszowa. Na projekt składają się koncerty, performance, wykłady i warsztaty z dziedziny sztuki dźwiękowej, jak i prezentacja artystów polskich i zagranicznych, działających na styku różnych dziedzin sztuki. 

Założeniem festiwalu jest prezentacja sztuki dźwiękowej w kontekście innych dziedzin takich jak teatr eksperymentalny, video, instalacja, sztuka multimediów, performance. Ma on na celu ukazanie uniwersalności tej sztuki, a zarazem nowatorstwa w jej tworzeniu jak i wykonaniu. Artyści zaproszeni do projektu to najwybitniejsi przedstawiciele soundartu na świecie. Korzystają z bardzo różnorodnego instrumentarium, łączącego nowoczesność z tradycją, pokazując asocjacje dźwięku z innymi mediami.


/// SOBOTA 13.09.2014

::: 16:00 - spotkanie z artystami Aymeric Hainaux oraz Stephane Barascud, tworzącymi francuski duet Cantenac Dagar.

::: 17:00  -  promocja książki i wykład Marcina Borchardta „Awangarda muzyki końca XX wieku” - wykład ilustrowany muzyką.

♡ Marcin Borchardt - dziennikarz, reżyser, scenarzysta. Autor krótkich filmów dokumentalnych, reklam i wideoklipów. Reżyser programów telewizyjnych. Znawca i niestrudzony popularyzator XX-wiecznej awangardy w muzyce i filmie. W trakcie festiwalu powstanie film "Wydźwięki/Resonances" w jego reżyserii.


::: 20:00 - CANTENAC DAGAR - audio performance.

 CANTENAC DAGAR - instrumentalny duet, dla którego praktyka koncertowa wynika głównie z miejsca i chwili obecnej. Psychodeliczne utwory budowane są na organicznym transowym rytmie, opartym na beatboksie i wsparte przetworzonymi dźwiękami banjo, magnetofonów kasetowych i nagrań terenowych. Łączą improwizację i industrial oraz bhangrę, pendżabski gatunek muzyki popularnej, który zrodził się w latach 80 w Wielkiej Brytanii.
/// NIEDZIELA 14.09.2014

::: 12:00Wiktor Piskorz - prelekcja i warsztaty: Dźwiękowa orkiestra tabletowa.


/// PONIEDZIAŁEK 15.09.2014

::: 10:00 - Maciej Wojnicki - prelekcja i warsztaty: Budowanie prostych instrumentów elektronicznych cz.1.

♡ Maciej Wojnicki - jest designerem urządzeń elektronicznych i oprogramowania dla projektów kulturalnych. Tak mówi o sobie: "Realizuję interaktywne instalacje i aplikacje w oparciu o wolne oprogramowanie i narzędzia open hardware. Pracuję na pograniczu sztuki, dizajnu, technologii i nurtów DIY. Prowadzę warsztaty z zakresu kreatywnego wykorzystania umiejętności programowania i elektroniki. Jestem inicjatorem i jednym ze współzałożycieli Fab Labu Trójmiasto – pierwszej w Polsce otwartej pracowni szybkiego prototypowania i cyfrowej fabrykacji. Jako Mananasoko, tworzę muzykę opartą na improwizacji i instrumentach własnej konstrukcji."

::: 19:00 - ALEXANDR KOZYREV - audio performance. 

♡ ALEXANDR KOZYREV -  to muzyk wykorzystujący bardzo bogate instrumentarium, od instrumentów etnicznych zacząwszy, przez elektronikę, na śpiewie gardłowym, którym zajmuje się od 17 lat zakończywszy. Grywał w wielu składach rosyjskich grup etno transowych. Elbląskiej publiczności znany z projektu jazzowego Szymon Zuehlke Projekt, grającego podczas festiwalu Jazzbląg 2013.

Po performance zapraszamy na wspólny jamsession z Saszą.


/// WTOREK 16.09.2014

::: 14:00 - Danil Akimov - spotkanie z artystą.

::: 16:00Maciej Wojnicki - prelekcja i warsztaty: Budowanie prostych instrumentów elektronicznych cz.2.

::: 19:00 - DANIL AKIMOV - audio performance.

♡ DANIL AKIMOV - artysta sztuki dźwiękowej skupiający się na instalacjach audiowizualnych i działaniach performatywnych, współzałożyciel grupy soundartowej Membrana, współzałożyciel i uczestnik projektu ArtEgo działającego w tematyce sztuki dźwiękowej, tańca, mody, klubowych prezentacji filmowych, kurator sztuki dźwiękowej w kaliningradzkim oddziale Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej Federacji Rosyjskiej, organizator międzynarodowych projektów skupiających się na sztuce dźwięku i muzyce eksperymentalnej.
/// ŚRODA 17.09.2014

::: 18:00MACIEJ WOJNICKI - audio performance - pokaz powarsztatowy.

::: 19:00 - WIKTOR PISKORZ -  audio performance - pokaz powarsztatowy.


/// CZWARTEK 18.09.2014

::: 10:00 - Franczak / Curgenven - prelekcja, warsztaty audio-wideo.

::: 19:00 - FRANCZAK / CURGENVEN - audio performance - pokaz powarsztatowy.

♡ THE INDIANS - to audiowizualny projekt australijskiego muzyka Roba Curgenvena, oraz artysty wizualnego Ludomira Franczaka. Całość oparta jest na taśmach video znalezionych w jednym z polskich komisów. Są na nich prywatne nagrania starszej pary niemieckiej, mieszkającej we wschodniej części kraju. Po kupieniu kamery zaznajamiają się oni z jej działaniem filmując swoje mieszkanie, widok z okna, siebie na wzajem, telewizor. Kadry są długie i statyczne. Na pierwszy rzut oka obrazy te przypominają fotografie, na które patrzymy przez dłuższy czas. Curgenven i Franczak postanowili zmontować całość wg hollywoodzkich zasad konstruowania scenariuszy filmowych. Narracja pokazana jest na dwóch ekranach, a w akcję filmu wchodzi nagle żywy plan odgrywający niektóre sceny – dodatkowo jeszcze je podkreślając i nadając całości nowego wymiaru. Zarówno dźwięk, jak i obraz tworzone są w trakcie występu.
/// PIĄTEK 19.09.2014

::: 15:00Anna Zaradny - spotkanie z artystą.

::: 16:00Gijs Gieskes - spotkanie z artystą.

::: 17:00GIJS GIESKES - performance – pokaz budowanych własnoręcznie instrumentów elektronicznych.

♡ GIJS GIESKES - jest holenderskim artystą - designerem audio wizualnych urządzeń elektronicznych.::: 19:00 - ZAVOLOKA - audio performance.

♡  ZAVOLOKAto pseudonim artystyczny Kateryny Zavoloki – artystki dźwięku, kompozytorki muzyki eksperymentalno - elektronicznej, performerki i graficzki pochodzącej z Kijowa na Ukrainie. Zavoloka bada głównie cyfrowe i analogowe syntezy i łączy je z ukraińskimi starożytnymi pieśniami folklorystycznymi oraz różnymi instrumentami, które sama nagrywa. Jej muzyka składa się z intensywnie zróżnicowanych ruchów dźwięków i niespodziewanych kombinacji sprowadzonych do kontrolowanych przepływów elektronicznych. Zavoloka współpracuje z: Kotra (Ukraina), Mark Clifford of Seefeel (Wielka Brytania), Feldermelder (Chiny), AGF (Niemcy), została zaproszona przez Aphex Twin (Wielka Brytania), aby wystąpić przed jego występami audiowizualnymi. Często współpracuje i występuje z Laetitia Morais (Francja) – artystką wizualną. Brała także udział w wielu międzynarodowych i międzygatunkowych projektach artystycznych: muzyka dla rzeźb i pawilon sztuki, muzyka do filmu i inne. Jest także grafikiem dla prawie wszystkich płyt wydanych przez ukraińską wytwórnie muzyki eksperymentalnej Kvitnu.::: 21:00
- ANNA ZARADNY - performance.

♡ ANNA ZARADNY - artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka, kuratorka. Twórczość Anny Zaradny realizuje się w sztuce dźwiękowej i wizualnej. Jako kompozytorka i instrumentalistka porusza się w szerokim spektrum od akustycznej muzyki improwizowanej, o minimalistycznym współczesnym idiomie, do złożonej strukturalnie i kompozycyjnie całkowicie elektronicznej, eksperymentalnej formy. Jest również autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych. Współtwórczyni i kuratorka wydawnictwa i projektu Musica Genera Festival.

Artystka realizuje projekty na całym świecie, ostatnie ważniejsze prezentacje to min. wystawy w: Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa, Galeria Starter Warszawa, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki Warszawa, Shedhalle - Zürich SiILBERKUPPE – Berlin, Kunst Werke, Berlin, oraz koncerty w ramach festiwali Unsound Festiwal, New York, Exploratory Music From Poland Super-Deluxe Tokyo, Japan, What is music? Sydney, Melbourne, All Ears 2010 w Oslo.

Wydała szereg płyt i nagrań, solo z innymi artystami. Współpracuje min. z: Robert Piotrowicz, Burkhard Stangl, Tony Buck, John Butcher, Zbigniew Karkowski, Cor Fuhler, John Hegre, Kasper Toeplitz. Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali. Mieszka i pracuje w Warszawie./// SOBOTA 20.09.2014

::: 15:00Marcin Dymiter EMITER - spotkanie z artystą.

::: 17:00Marcin Dymiter EMITER - otwarcie instalacji audio w przestrzeni publicznej. 

MARCIN DYMITER EMITER - związany z polską sceną muzyki elektronicznej, eksperymentalnej oraz improwizowanej. Swoje działania muzyczne rozpoczął w 1990 roku wraz z zespołem Ewa Braun. Związany był także z formacjami: Mordy, Gamadisco, Chlupot mózgu, Ludzie. Grał z Paulem Wirksuem w duecie MAPA. Z Krzysztofem Topolskim tworzy projekt emiter.arszyn. Prowadzi także gitarowy projekt niski szum. Od 2000 roku tworzy jako Emiter. Jego nagrania były zamieszczone w kompilacji dla pisma "The Wire". 

Producent muzyczny. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Wspólnie z Ludomirem Franczakiem  organizuje interdyscyplinarny festiwal mikro_makro oraz tworzy audiowizualny projekt emiter_franczak. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu (m.in. field notes). Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską i pisarzem Danielem Odiją, z którym tworzy literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz cykl słuchowisk na żywo Słuchaj uchem


W ramach festiwalu Wydźwięki/Resonances Emiter wspólnie z Patrycją Orzechowską zbuduje dźwiękową instalację w przestrzeni publicznej, która wejdzie w skład kolekcji form przestrzennych CS Galerii EL "OTWARTA GALERIA".

PATRYCJA ORZECHOWSKA - artystka wizualna, zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, grafiką użytkową, filmem i sztuką w przestrzeni publicznej; twórca książek artystycznych; absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Interesuje się choreografią ciała i wpisywaniem go w pewne struktury i konstrukcje jako formą służącą próbie przywracania należytego porządku rzeczy na polu społecznym i rodzinnym. Dlatego też w swojej praktyce często odwołuje się do różnych sztuk performatywnych, współpracując z tancerzami, gimnastyczkami i aktorami, tworzy prace z figurą ludzką jako głównym motywem. Ciała poddane przez nią niewinnej tresurze stają się uporządkowanymi kompozycjami o niepokojących kształtach. Istotny aspekt w jej pracy stanowi zwrot ku temu co subiektywne, gdzie podejmuje tematy o szerszym społecznym kontekście nie pozbawiając je jednocześnie wymiaru intymnego.

::: 19:00 - Fennesz / Lillevan - spotkanie z artystami.

::: 20:00 - FENNESZ / LILLEVAN - audio video performance.

 CHRISTIAN FENNESZ - austriacki muzyk, kompozytor i improwizator. Pochodzi z Wiednia, gdzie studiował etnologię i muzykologię. Karierę muzyczną rozpoczął jako gitarzysta w grupie Blank. W 1988 wraz z Haraldem Adrianem (bas, saksofon) i Siegfriedem Schmidem (perkusja) założył eksperymentalny Maische, w którym był także wokalistą. Był to jeden z ciekawszych zespołów wiedeńskiego undergroundu późnych lat 80-tych. Muzycy inspirowali się głównie brzmieniem Sonic Youth i My Bloody Valentine, stosując niezbyt jeszcze wówczas popularną wśród odbiorców rocka swobodną improwizację i granie instrumentalne. Po opuszczeniu zespołu FENNESZ związał się z wiedeńską scenę techno, by z czasem stać się kluczową postacią sceny IDM i sceny elektronicznej. W latach 1994-1995 był producentem grupy Play the Tracks off. W roku 1995 wspólnie z brytyjskim muzykiem Colinem Newmanen i Scannerem pracował nad płytą dla wytwórni Syntactic, a w 1996 wraz z Christofem Kurzmannem współtowrzył zespół Orchester 33 1/3. Współpracował również z grupą Gangart nad projektem „Zu Hause”.


W połowie lat 90-tych FENNESZ zaczął grać sam, korzystając z laptopa, a gitarę, zarówno elektryczną jak i akustyczną, traktował odtąd głównie jako źródło sampli. Pierwszą solową płytę "Hotel Paral.lel" wydał w wytwórni Mego (1997), w której ukazała się jeszcze "Endless Summer" (2001). Od 2004 roku występuje także z gitarą, filtrując dźwięki generowane przez instrument i komputer przez wzmacniacz skonstruowany specjalnie na jego potrzeby. Skomponował utwór "Fire in the Forest" na album "Blemish" Davida Sylviana, a brytyjski wokalista zaśpiewał na jego płycie "Venice", wydanej w 2004 już pod szyldem Touch. Ta sama oficyna wydała też efekty jego współpracy z Ryuichi Sakamoto: albumy "Cendre" (2007) oraz "Black Sea" (2008). Kolaborował z amerykańską formacją Sparklehorse i nagrał z Markiem Linkousem albumu "In the Fishtank" (Konkurrent, 2009), przedostatnim albumem studyjnym jest Szampler (2010).

LILLEVANmieszkający w Berlinie artysta wideo. Tworzy od ponad 15 lat. Jego prace często określane są jako odkrywanie historii kina, szukanie nowych połączeń pomiędzy widzem i ekranem, rzeczywistością i projektowanym obrazem. Jego ostatnie prace eksplorują relacje łąc zące historię światła, ewolucję oka i rozwój kina, Lillevan zadaje pytania na temat archeologii mediów, studiów percepcji i historii technicznej wizualizacji. Największą sławę zdobył, kreując oprawę wizualną dla duetu Rechenzentrum. Ma na swoim koncie współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne: operę, muzykę klasyczną czy minimal techno (m.in. z Vladislavem Delayem czy Mortonem Subotnick'em).