KONCERT
25.09.2014 l studio bwa l wrocław
start: 20:00 / wstęp: 15 zł


miejsce, czas, (dźwięki)

/link FB/


Partyturę utworu 2005¹ Manfreda Werdera stanowi następująca formuła: „miejsce, czas, (dźwięki)”. Można powiedzieć, że szwajcarski kompozytor poprzez krótką instrukcję dla wykonawcy wskazuje szeroki zakres problemów, którymi od lat zajmują się twórcy muzyki eksperymentalnej (wraz z nadrzędnym pytaniem o jej status ontologiczny). Pozwala to spojrzeć na tę kompozycję, jak na kolejny z manifestów, czy też rodzaj postulatu (refleks słynnego 4’33” Johna Cage’a).

miejsce, czas, (dźwięki) to seria koncertów poświęconych różnym sposobom funkcjonowania dźwięku w czasie i przestrzeni, modalnościom ciszy, performatywnym aspektom muzyki oraz niestandardowym rodzajom notacji muzycznej. Głównym ich celem jest jednak próba zmiany przyzwyczajeń percepcyjnych publiczności. Przygotowane działania będą zatem zorientowane na szczegół i pogłębione, wielopłaszczyznowe słuchanie, co ma pomóc w obalaniu wszelkich nabytych automatyzmów oraz zaszczepieniu w odbiorcach sympatii do tego co nowe i wymykające się kategoryzacji.

Cały cykl jest wyraźnym nawiązaniem do tradycji eksperymentu wyznaczonej przez Johna Cage’a i innych twórców ze szkoły nowojorskiej (Morton Feldman, Christian Wolff, Earle Brown), grupę Fluxus (George Brecht, Philip Corner, La Monte Young, Takehisa Kosugi), Alvina Luciera, Corneliusa Cardew czy Pauline Oliveros – tradycji nieustannie rozwijanej w interesujący sposób, a przy tym paralelnej do przemian w sztukach wizualnych.

Program:

one performer - violin and ____ material(s) - transference & transmission

Manfred Werder, ein ausführender, seites 588-591 (1999 - )

Michael Pisaro, violin & ____ material(s) (2005)

Johnny Chang, Transference & Transmission (6) (2014)

::: JOHNNY CHANG - Pochodzący z Tajwanu kompozytor i skrzypek. Studiował na uniwersytecie w Auckland (Nowa Zelandia), a następnie w California Institute of the Arts (USA). Jego artystyczne poszukiwania koncentrują się wokół zależności między dźwiękiem a ciszą, aktami grania i słuchania, oraz improwizacją, kompozycją i performansem.Chang jest członkiem międzynarodowej grupy Wandelweiser (kolektyw kompozytorów kontynuujących i rozwijających myśl Johna Cage’a). Brał udział w licznych koncertach, festiwalach muzycznych i programach rezydencjalnych, pośród których można wymienić m.in. Sonic Acts (Amsterdam), ReiheM (Kolonia), Wandelweiser Klangraum Series (Düsseldorf), Hörbar (Hamburg), Klang im Turm (Monachium), The Wulf (Los Angeles), Q-O2 Workspace (Bruksela), Loop-Line (Tokio), Umlaut Festival (Berlin/Paryż). Od kilku lat jest aktywnym uczestnikiem berlińskiej sceny eksperymentalnej - regularnie występuje w klubach Ausland, Labor Sonor, Quiet Cue/Staalplaat, WestGermany i NK. Do grona artystów z którymi stale pracuje należą: Antoine Beuger, Lucio Capece, Jürg Frey, Christian Kesten, Catherine Lamb, Hannes Lingens, Radu Malfatti, Koen Nutters, Morten J. Olsen, Michael Pisaro, Derek Shirley, Stefan Thut.

Od 2010 roku wspólnie z Koenem Nuttersem prowadzi zespół kameralny Konzert Minimal, który zajmuje się popularyzacją dorobku grupy Wandelweiser i innych twórców muzyki nowej (np. Petera Ablingera).