FESTIWAL
09-11.10.2014 l mck l bydgoszcz
wstęp: FREE / www.wetmusic.pl/fonomo
Przekraczając granice krajów oraz gatunków sztuki, i poszerzamy horyzonty, i dostrzegamy wartość własnych korzeni. Z jednej strony fascynuje nas różnorodność, zjawiska interdyscyplinarne, wielostronnie ubogacający dialog, z drugiej strony interesują nas rzeczywistość dźwiękowa i obrazowa, same w sobie. To wszystko razem skłania do zwróćenia szczególnej uwagi na subtelne związki pomiędzy dźwiękiem i obrazem, muzyką i filmem, operą i kinem kreacyjnym a jednocześnie na osobowości twórców z regionu, Polski, jak i spoza kraju, na ich wrażliwości, zawodowe wybory, spotkania i wynikające z nich wzajemne inspiracje. - Fundacja Nowa Sztuka Wet Music
::: 09.10 /CZWARTEK/

⌛ 18:00 /FILM/
Samotność dźwięku” reż. Jacek Piotr Bławut, Polska 2012, 30‘
Dokument przybliża postać mało znanego kompozytora – Tomasza Sikorskiego. Na jego życiu zaważyły czasy komunizmu, w których przyszło mu tworzyć. Brak wolności i możliwości odkrywania samego siebie oraz niezrozumienie jego twórczości przez środowiska artystyczne, odrzucające skrajną prostotę tej muzyki, odcisnęły na Sikorskim silne piętno. Film śledzi losy artysty, którego niebywały talent i ogromna wrażliwość szły w parze z osamotnieniem.

⌛ 19:00 /FILM/
"A Spell to Ward Off the Darkness" reż. Ben Russell, Ben Rivers, Francja, Niemcy, Estonia 2012, 98'
Idylla komuny na estońskiej wyspie Vormsi. Samotnia w fińskiej puszczy. Trans podczas metalowego koncertu w Norwegii. Anonimowy bohater „A Spell to Ward Off the Darkness“ (w tej roli muzyk - artysta Robert AA Lowe, znany jako Lichens) szuka odosobnienia na antypodach kapitalistycznej Europy. Jego pozbawiona słów podróż jest jak tytułowe zaklęcie, wyzwalające z sideł współczesności. Mężczyzna porzuca teatr życia codziennego – dach nad głową, posthipisowską wspólnotę, której członkowie nie mogą już żyć bez laptopów, i język, który zastępuje rytualnym krzykiem na scenie. 
„A Spell to Ward Off the Darkness”, fascynujące połączenie dokumentalnej etnografii z kinem wizyjnym, przywodzi na myśl pamiętne dzieło Chrisa MarkeraSans soleil”. (Mariusz Mikliński)

⌛ 21:00 /KONCERT/ 
::: RADIAN (A) - jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów, zajmujących się relacją między strukturą i abstrakcją. Światowe uznanie zdobyli dzięki wybitnym płytom, nagranym dla amerykańskiego wydawnictwa Thrill Jockey
Martin Brandlmayr, John Norman i Martin Siewert używają tradycyjnych rockowych instrumentów do tworzenia krańcowo minimalistycznych struktur. W pustej przestrzeni pojawiają się krótkie eksplozje, w ryzach utrzymuje ich niezwykle wyczulona na detal gra perkusji, a poszczególne warstwy nachodzą na siebie i nieoczekiwanie tworzą niesamowite piękno. Specyficzna estetyka Radiana opiera się na nieustannym i subtelnym tworzeniu trudno wytłumaczalnego napięcia.
> Podczas Fonomo muzycy zagrają do wybranych przez siebie filmów.⌛ 22:30 /KONCERT/
::: DEMDIKE STARE (UK) - brytyjski duet: Sean Canty i Mile Whittaker. Przyjaciele z dzieciństwa, których zbliżyła pasja do zbierania płyt winylowych. Po latach spędzonych przy selekcjonowaniu winyli i zbieraniu materiału wyjściowego w roku 2008 rozpoczęli współpracę muzyczną.
Muzyka Demdike Stare zawiera elementy zarówno tureckiej, indyjskiej, irańskiej czy afrykańskiej muzyki filmowej, jak i norweskich dronów, klasycznych form houseowych, dubowego pulsu, zmodyfikowanego techno czy arktycznego noise spod znaku perfekcyjnego Mika Vainio. Te oryginalne źródła oraz gęste analogowe eksperymenty przeplatają się z niewielką troską o konwencję czy stylistyczne oczekiwania, co kończy się błyskotliwie rzuconym wyzwaniem wobec wszelkich kategoryzacji. 
Duet Demdike Stare występował już w Polsce między innymi na OFF Festival w Katowicach oraz Unsound Festival w Krakowie.
> Na tegorocznym Fonomo, Demdike Stare zagra do wizualizacji przygotowanych ze starych horrorów i filmów grozy.::: 10.10 /PIĄTEK/

⌛ 18:00 /FILM/
"Kamień organiczny" reż. Kuba Suchar, Polska 2013, 55'
Kuba Suchar jest muzykiem, perkusistą, artystą multimedialnym znanym z takich projektów jak Robotobibok czy Mikrokolektyw. Podczas pokazu zobaczymy film wideo stworzony do nagranej uprzednio przez trio „Forest Underground” (Kazuhisa Uchihashi / Rob Mazurek / Kuba Suchar) muzyki, w pełni improwizowanej, zarejestrowanej w rezerwacie przyrody w okolicach Kamiennej Góry. Mimo że artysta skorzystał tu z możliwości, jakie daje kamera i obraz wideo, to znów muzyka stanowi najważniejsze medium - pełni rolę przewodnika i narratora, opowiadającego przebieg zdarzeń. 
Na Ziemię spada meteoryt w kształcie czerwonego prostopadłościanu. Jednak nie jest to jedynie pusty kamień – Kuba Suchar określa go jako „Istotę” z własną inteligencją.

⌛ 19:30 /FILM/
"Tylko kochankowie przeżyją" reż. Jim Jarmusch, USA, Wlk. Brytania, Niemcy, Francja 2013 , 123'
Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w klimatycznej love-story outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy „Broken Flowers”, „Truposza” i „Ghost Doga”, który tym razem zdaje się mówić, że tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.
Nowy film Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. Jak ty byś przeżył swoją nieskończoność?

⌛ 21:00 /KONCERT/
::: JOZEF VAN WISSEM (NL/US) - Holenderski muzyk, aktualnie rezydujący w Nowym Jorku. Mistrz lutni. Zdobywca zeszłorocznej nagrody „Cannes Soundtrack Award“ za muzykę do filmu Jima Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją".
Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, grywając na dużych festivalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow's Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie >wyzwolenie lutni< (The Liberation of the Lute). 
National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina. Kompozytor występuje też w duecie z Jimem Jarmuschem. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem „The Mystery of Heaven“, który wydali w Sacred Bones Records. Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj „czarnej lutni”, która zadebiutuje na jego solowym albumie Nihil Obstat.⌛ 23:30 /KONCERT/
::: MIKROKOLEKTYW (PL) - Kuba Suchar i Artur Majewski stworzyli Mikrokolektyw w 2004 r. we Wrocławiu. Od początku istnienia eksperymentują z brzmieniem, którego trzon zawsze stanowi trąbka i perkusja. Do podstawowego instrumentarium dodają inne elementy, jak różnego rodzaju perkusjonalia, syntezator czy sampler, by delikatnie urozmaicić treść muzyczną, która w swojej formie bywa ascetyczna i surowa - z jednej strony, a ekspresyjna i lekka – z drugiej. Suchar i Majewski to szamani, którzy decydują, co wydarzy się z uczestnikiem obrzędu. Czy następuje katharsis? To już kwestia indywidualna. Z dużym prawdopodobieństwem pojawi się uzależnienie.
Zespół ma na swoim koncie koncerty w Europie, USA, oprócz tego wystąpili na wielu ważnych festiwalach, m.in. Saalfelden Jazz Festival, World Music Festival w Chicago, The Tel Aviv White Night Festival, Dour festival, Leipziger Jazztage, Art Rock Festival w Saint-Brieuc, Warsaw Summer Jazz Days, Warsaw JVC Jazz Festival, Gdynia Summer Jazz Days.
::: 11.10 /SOBOTA/

⌛ 18:00 /FILM/
"Sometimes City" reż. Tom Jarmusch, US 2011, 80'
SOMETIMES CITY to odważny i osobisty portret dokumentalny miasta Cleveland w stanie Ohio. To opowieść o mieszkańcach, krajobrazie i o upadku. Łączy w sobie elementy dokumentu, home movie oraz wątki osobiste i fikcyjne. Swój początek wziął z dwóch różnych instalacji video z intencją, że przekształcą się one w film. W miarę powstawania filmu stało się ważne, aby udzielić głosu różnym ludziom, których opowieści zazwyczaj nie słyszymy. Film zestawia wiele scen z udziałem mieszkańców ze scenami muzycznymi. Tytuł pochodzi z poematu da levy i jedna z części tego poematu jest czytana w filmie. Sceny SOMETIMES CITY powstawały w okresie dwóch lat 2008 i 2009 przy użyciu różnych formatów video i filmowych.
"Esej-list (o miłości i nienawiści) w formie dokumentu filmowego" - Andrew Lampert, kurator kolekcji Anthology Film Archives.

"Alfredo" reż. Tom Jarmusch, US 2000, 8'
ALFREDO jest o strzelaniu z broni palnej, o pracy z taką bronią, o grach video i szwędaniu się po mieście. 
Aby stworzyć ten portret autor gra z materialnością filmu, używając m.in. różnych szybkości filmowania, podwójnej ekspozycji, stopklatek. Podczas filmowania nagrany został również dźwięk, ale okazało się, że bez dźwięku film jest jeszcze bardziej przemawiający. ALFREDO powstał w grudniu 1999 w Nowym Jorku na planie instalacji artystycznej Alfredo Martinez.

⌛ 20:00 /FILM/
"20 000 dni na Ziemi" reż. Jane Pollard, Iain Forsyth, Wielka Brytania 2014, 95’
20 000 – tyle dni na Ziemi spędził Nick Cave, gdy zaczynał nagrania do najnowszej płyty „Push The Sky Away“. Spędzimy z nim jeden dzień - od chwili gdy rano przeciera oczy, po nocny spacer na plaży. Atmosferyczny i poetycki dokument pary brytyjskich artystów wizualnych płynnie łączy twarde fakty z rockową mitologią, a prywatne życie ze sceniczną personą legendarnego muzyka. Na formułę „24 godzin” składają się zainscenizowane przez reżyserów sytuacje z improwizowanym przez Cave’a dialogiem. Muzyk spotyka się z psychoanalitykiem, wynajętym do rozwikłania białych plam z jego dzieciństwa. Dzika młodość zostaje dosłownie wyciągnięta z pudełka przez archiwistę, badającego historię Birthday Party. W nocy jak widma materializują się w jego samochodzie Kylie Minogue czy Blixa Bargeld, a rozmowa z nimi przypomina bardziej halucynację, niż wywiad. (Ewa Szabłowska).

⌛ 22:00 /KONCERT/
::: RAPHAEL ROGIŃSKI (PL) - Gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologie i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim, jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami, przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem: Shofar i Cukunft. Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne, wykonując je z muzykami z tych miejsc. 
Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60-tych to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która - przefiltrowana - daje o sobie znać w zespołach, jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50-tych i 60-tych jest podstawą jego brzmienia.


23:20 /KONCERT/
::: FONOMO Orkiestra (PL/DK) - Podczas tegorocznej edycji festiwalu, tak jak i w roku ubiegłym, odbędą się warsztaty muzyczne, których finałem będzie koncert FONOMO Orkiestry. Tym razem Orkiestrę poprowadzi Tomasz Dąbrowski ze swoim zespołem TOM TRIO (Nils Bo Davidsen - kontrabas, Anders Mogensen - perkusja). Wizualizacje do koncertu przygotuje Adam Kruk

> Do składu Fonomo Orkiestry zapraszamy muzyków grających na: gitarze, perkusji, perkusjonaliach, trąbce, puzonie, waltorni, tubie, saksofonach, klarnetach, kontrabasie bądź gitarze basowej, a także wokalistów.
Warsztaty odbędą się w dniach 9-11.10.2014, w studiu nagrań Miejskiego Centrum Kultury i zakończą się wspólnym koncertem ostatniego dnia festiwalu. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tych warsztatach prosimy o kontakt mailowy, pod adresem: info@wetmusic.pl

Tomasz Dąbrowski gra na trąbce, oraz instrumencie zwanym “balkan horn”. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnio europejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak i europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 30 lat, wydał trzy płyty solowe, oraz dziesiątki płyt jako współlider i sideman. Koncertuje ekstensywnie w Europie oraz Ameryce Północnej.
Dąbrowskiemu podczas warsztatów towarzyszyć będą muzycy: duński perkusista i kompozytor Kasper Tom oraz kontrabasista Mariusz Praśniewski. Wszyscy trzej na stałe mieszkają w Danii gdzie współtworzą tamtejszą scenę jazzową i improwizowaną.