by Joanna Szumacher
KONCERT
05.10.2014 l 6 dzielnica l łódź
start: 20:00 / wstęp: 10 zł

BYLE DO WIOSNY

:::TKACZE:::
MIKOŁAJ TKACZ / PIOTR TKACZ
/link FB/

BYLE DO WIOSNY to cykl wydarzeń, koncertów gdzie muzyka styka się ze sztukami wizualnymi. Jest spotkaniem dźwięku z obrazem, z działaniem performatywnym, ze specyficznym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą, jego osobą, gestem oraz obrazem video. Do cyklu zostali zaproszeni artyści sztuk wizualnych, u których w kręgu zainteresowań znajduje się również muzyka. To spotkanie ma na celu możliwość zetknięcia się odbiorcy z nową jakością dźwięku połączonego z indywidualnym sposobem pojmowania przez artystę, tego czym jest muzyka i co z sobą niesie.

„Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na kilka pytań; Co znajduje się między muzyka a sztukami wizualnymi? Czy bycie artystą sztuk wizualnych i brak edukacji muzycznej przekłada się na rodzaj granego dźwięku, czy jest czynnikiem ograniczającym artystę czy wartością dodatnią, poszerzającą pole działań muzycznych? Czy warstwa dźwiękowa tej muzyki ma w sobie więcej eksperymentu? Co to są muzyczne działania performatywne?

★ TKACZE /// MIKOŁAJ TKACZ / PIOTR TKACZ
Mikołaj Tkacz jest studentem Multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie i członkiem komiksowej grupy Maszin. Wyróżniony przez Galerię Wymiany Józefa Robakowskiego, za projekt video pt. „Rysunki, które zrobiłem w manii”, na Festiwalu Sztuki WideoPunkty Widzenia”, zdobył drugie miejsce. Wraz ze starszym bratem Piotrem Tkaczem, kulturoznawcą, muzykiem, dziennikarzem i organizatorem koncertów, tworzy założony w 2013 roku, duet TKACZE. Wychowani pod wpływem hip hopu, swoje eksperymenty określają jako muzykę niekonkretną, a zamiast instrumentów muzycznych, wolą wykorzystywać urządzenia. Wcześniej tworzyli grupę RADIODA.