by Łukasz Rychlicki
TRASA / PREMIERA / 30.09 - 25.10.2014KRISTEN

_N_A__G___R____A____


30.09 > Warszawa > Pardon To Tu + _N_A__G___R____A____
02.10 > Kraków > Re + _N_A__G___R____A_____
03.10 > Poznań > Dragon + _N_A__G___R____A_____
04.10 > Szczecin > Klub Storrady + _N_A__G___R____A____
10.10 > Gdańsk > Żak + Wilga
16.10 > Luksemburg > CarreRotondes
25.10 > Wrocław > Impart★ _N_A__G___R____A_____  to solowy projekt Maćka Bączyka (Robotobibok / Małe Instrumenty). Powstał z potrzeby odkrywania zjawisk, które nigdy się nie kończą. Efektem tych poszukiwań jest ambientowa, analogowa elektronika, momentami bardzo intensywna - wzbogacona surrealistycznym materiałem konkretnym z taśmy. _N_A__G___R____A_____ w warstwie wizualnej to kinetyczny minimalizm. Syntezator, magnetofon i taśma, która zaczyna i kończy koncert.

Maciej Bączyk mieszka we Wrocławiu. Ukończył wydział kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się muzyką, video i innymi działaniami w których dźwięk przecina się z innymi mediami (głównie w obszarze sztuki jakkolwiek również poza nim). Grał w zespołach: AGD i Robotobibok, aktualnie gra w zespole Małe Instrumenty. Jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu "Niewidzialna mapa Wrocławia" - pierwszego przewodnika po Wrocławiu stworzonego przez ludzi niewidzących. Współpracuje z Galerią Entropia w ramach cyklu - AudioEntropia. Prowadzi pracownię nowych mediów we Wrocławskiej Szkole Fotografii oraz współpracuje z wydziałem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.★ KRISTEN to szczecińskie trio, założone prawie 20 lat temu przez Mateusza Rychlickiego, Michała Bielę i Łukasza Rychlickiego. Niełatwo opisać jego muzykę, można spróbować użyć do tego określeń takich jak "post rock", "math rock", "noise" albo "rock niezależny", ale w obliczu ich oszczędnego brzmienia, bogatych melodii, stale ewoluującej myśli muzycznej i nieprzewidywalności wszystkie te metki tracą na znaczeniu. W ciągu 14 lat wydali 6 albumów (z czego jeden mini); koncertują rzadko, ale zawsze w doborowym towarzystwie - z Deerhoof, Melt Banana, albo postaciami takimi jak Maciej Cieślak, Konrad Smoleński czy Candelaria Saenz Valiente. Mateusz gra w składach free-jazzowych, Łukasz improwizowano-hałaśliwych, Michał pisze ciche i piękne piosenki. To wszystko jest w Kristen.

Najnowsza płyta 'The Secret Map' zostanie wydana 30 września 2014 w labelu Endless Happiness na winylu, CD i kasecie i będzie dostępna tylko na koncertach poprzez stronę KRISTEN. W nagraniach uczestniczył gościnnie Maciek Bączyk z Małych Instrumentów, i wystąpi razem z Kristen na koncercie.Na pierwszej płycie Kristen, wydanej w 2000 roku, brzmienie zespołu jest surowe, bliskie math rockowi i muzyce noise, aczkolwiek zawiera już w sobie cechy, które do dziś stanowią o oryginalności zespołu: oszczędność w dozowaniu dźwięku, umiejętne budowanie nastroju, finezyjne i precyzyjne melodie, inteligentne teksty. 

Na kolejnych albumach zespół rozwijał tę formułę. Kolejne wydawnictwo, Stiff Upper Worlds, wydane w 2002 roku zawiera muzykę bardzo jednorodną. Brzmienie nadal jest oszczędne, lecz łagodniejsze niż na pierwszej płycie. Muzyka często ma charakter medytacyjny i oniryczny, a elementy noisowe zostały ograniczone do dwóch-trzech momentów. 


Trzecia płyta, Please Send Me a Card (2003) została nagrana z drugim gitarzystą, Marcinem Piekoszewskim (również PLUM, Woody Alien, czy Houdini, a także grupą zaprzyjaźnionych muzyków, przede wszystkim trębaczem Arturem Majewskim i saksofonistą Adamem Pindurem z zespołu Robotobibok. Dzięki udziałowi takich instrumentów jak trąbka, saksofon czy skrzypce muzyka Kristen stała się bogatsza brzmieniowo. Muzycy całkowicie porzucili gitarowy brud i poświęcili się budowaniu koronkowo skomplikowanych melodii. 

Kolejną płytą Kristen był wydany w 2005 roku album Night Store. Na basie wystąpił tam Konrad Smoleński, nowy członek zespołu. Na tej płycie kompozycje stały się krótsze i zyskały na intensywności.

W grudniu 2011 ukazała się entuzjastycznie przyjęta mini-CD "An Accident" (Supported by Lado), z czterema najnowszymi utworami zespołu.