KONCERT
23.08.2014 l csw łaźnia 1 l gdańsk
start: 19:00 / wstęp: FREE


MACHINEFABRIEK

D A T  R A Y O N
/link FB/

Koncert w ramach IN PROGRESS - cylku regularnych spotkań z eksperymentalną muzyką współczesną, z działaniami muzycznymi połączonymi często ze filmem i sztuką audiowizualną. Jest to projekt, który pozwala nie tylko posłuchać, ale i zrozumieć najnowsze trendy w muzyce polskiej i zagranicznej. Projekt realizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku od 2002 roku. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.


◉ MACHINEFABRIEK - Rutger Zuydervelt (1978) jest holenderskim artystą multimedialnym działającym od 2004 pod szyldem Machinefabriek. Muzyczny samouk, na co dzień grafik, od ponad 10 lat łączy w swojej twórczości ambient, noise, minimalizm, drone i nagrania terenowe. Ma na końcie współprace z takimi artystami jak Steinbrüchel, Jaap Blonk, Aaron Martin, Peter Broderick, Frans de Waard, Simon Nabatov, Mats Gustafsson, Steve Roden, Gareth Davis, Stephen Vitiello, Michel Banabila i Tim Catlin, oraz wieloma uznanymi wytwórniami m.in. Type, Important, Home Normal, 12K, Dekorder, Digitalis, Experimedia oraz Staalplaat. Kompozycje jego autorstwa były wykorzystywane w filmach oraz przedstawieniach tanecznych.
Poza twórczością dźwiękową Rutger Zuydervelt tworzy również instalacje, w których ważną rolę gra dialog ze środowiskiem naturalnym. Jego prace były wystawiane w tedelijk Museum w Amsterdamie, NAI (Holenderski Instytut Architektury), the new Armando Museum MOA, Sounds Like w Saskatoon (Canada), podczas festiwalu Into the Great Wide Open oraz w Castrum Peregrini w Amsterdamie.
Jego dyskografia liczy ponad 100 pozycji, wśród których znajdziemy płyty winylowe, single, płyty kolaboracyjne i wiele innych. Ważną rolę w twórczości Machinefabriek pełni szata graficzna.◉ DAT RAYON - Tworzy muzykę do nieistniejącego filmu drogi. Inspiruje się amerykańskim designem samochodowym lat 60'tych i 70'tych ubiegłego wieku. Samochodowy nomadyzm, bezcelowe przemieszczanie się, mylenie tras, odkrywanie przypadkowych miejsc i świat widziany z wnętrza pojazdu. Składnikami muzyki Dat Rayon są zdeformowane elementy współczesnej elektronicznej muzyki klubowej. Celem Dat Rayon jest budowanie nastrojów i sterowanie emocjami słuchacza przy użyciu dźwięków nie posiadających ludzkiego pierwiastka.
Projekt ma w swoim dorobku debiutancki krążek długogrający ”Station Wagon” (Nasiono Records, 2012) oraz netowe wydawnictwo ”Junkyard” (Dat Rayon/Zoharum, 2013). Swoją muzykę przedstawił na żywo podczas licznych koncertów, m.in. festwali Open Source Art (PL) oraz Sound Around (RU/LT/PL).