KONCERT
02.09.2014 l eufemia l warszawa
start: 20:00 /

ART OF CHOICE
WYSOCKI / GĘCA / KWAPISIŃSKI / WEGNER / KACPERCZYK

2 września w Eufemii. dwie, może dwie i pół godziny non-stop. bardziej instalacja niż koncert i pięć ok półgodzinnych kompozycji pięciu chłopaków. kompozycji czasem otwartych, z przestrzenią na improwizację i logikę. czasem zamkniętych, wbrew rozsądkowi, poza strefą komfortu. czasem konwencjonalna muzyka, czasem narracja filmowa. płynne przejścia w kontrze do ostrych cięć, sinusoidy i przejrzystość kontra wielowarstwowe dźwiękowe obiekty, ich relacja z przestrzenią - tą realną i tą wyimaginowaną. jednym z założeń naszego wspólnego działania mogłaby być teza, że o jakości kompozycji świadczy kombinacja elementów, ich wzajemna relacja, nie zaś same elementy. każdy obiekt może być potencjalnie dobry lub zły, mimo iż kwestia oceny pozostaje indywidualna, to dopiero relacje tego obiektu z kolejnymi uwidocznią ich cechy charakterystyczne, i ich wzajemne oddziaływanie. w przypadku sztuk wizualnych ocena kompozycji nie wymaga przeważnie czasu. w przypadku kompozycji dźwiękowej to właśnie czas nadaje jej ostateczny kształt, z upływem czasu ujawniają się relacje pomiędzy obiektami. czy można rozsmakować się w ciszy nie poprzedzonej hałasem? czy wciąż ma sens słuchanie przez pół godziny hałasu? jak się ma narracja w muzyce w porównaniu z narracją filmową, rytm opowieści, struktura różnych elementów rozegranych w czasie? czy czas rozegrania tej struktury ogranicza się tylko do czasu performensu czy wykracza daleko poza przestrzeń sali koncertowej, wpełza do naszych mieszkań i sprawia, że to samo działanie dla jednej osoby będzie kojące, dla drugiej po prostu nudne.... kiedy zaczynają się tworzyć relacje pomiędzy obiektami dźwiękowymi...

 KONRAD GĘCA - Samouk eksperymentujący z dźwiękiem i video, improwizator. Punktem wyjścia do działań twórczych są nagrania terenowe lub dźwięki generowane przy pomocy dyktafonów, przedmiotów jak i samego miksera, który jest głównym instrumentem.
Występował m.in. na festiwalu AudioArt, Skver oraz w ramach projektu Exploratory Music From Poland on Tour. Organizuje cykl koncertów Muzykoterapia, promujących sztukę dźwięku i muzykę poszukującą. 

 ŁUKASZ KACPERCZYK - zajmuje się elektroakustyczną muzyką eksperymentalną opartą przede wszystkim na dźwiękach generowanych przez syntezator modularny. Nie stroni jednak od instrumentów wykonanych własnoręcznie. Interesuje go niepowtarzalność i ulotność efektów pracy z takim zestawem oraz jego ogromny potencjał brzmieniowy. Ceni przestrzeń i wstrzemięźliwość w budowaniu dźwięków.
Wraz z Wojciechem Kurkiem (perkusja) tworzy duetu Paper Cuts. Stawiają na improwizację, ale słabość do czytelnej struktury sprawia, że nierzadko odchodzą od strategii kojarzonych z tym gatunkiem. Żywioł perkusji prowadzi dialog z generatywną mocą maszyny, dając zaskakujące rezultaty – od transowych, plemiennych tańców, przez delikatne, organiczne przestrzenie aż po gęste, nawarstwiające się struktury. Jest czwartym członkiem Modular String Trio. Udziela się w Warsaw Improvisers Orchestra.
 MATEUSZ WYSOCKI - jednym z muzycznych wcieleń Mateusza Wysockiego jest Fischerle. Wykorzystując pogłosy, szumy, usterki, field-recordingi i preparowane instrumenty akustyczne, poddaje dubewej obróbce przeróżne odmiany elektroniki. Jako Fischerle koncertował w Polsce i za granicą obok takich twórców jak Kode 9, Shed, Dj Spooky, Moritz von Oswald Trio, Mikkel Metal czy Kenneth Christiansen. Występował także w ramach projektu Warsaw Electronic Festival.
Tworzy, współtworzy i udziela się również w licznych projektach: Porcje Rosołowe, Szubrawy Kot, Wysokie Loty oraz Mniej niż 40 opowieści, gdzie połączył elektronikę z bajkami tatarskimi. Wysocki zajmuje się też filmem, tworzeniem instalacji dźwiękowych oraz pisaniem bajek. Od 2010 roku współtworzy z Lechem Nienartowiczem net-label Pawlacz Perski. Z Michałem Wolskim tworzy techdubowy duet Mech.
 WOJCIECH KWAPISIŃSKI - muzyk, gitarzysta i improwizator z Warszawy. Organizator koncertów i cykli muzycznych: Impro Miting, Działanie Muzyczne.
Jest związany ze sceną muzyczną warszawskiego klubu Eufemia. Założyciel DIY Labelu Wytwórnia Element. Współtwórca i członek zespołów Airth, Gamid Group, Nor Cold Quartet, Altona, Puppetteine, Zwichnięci Dandysi, Julian Ochorowicz, Jedność, Ian Czapla. Współzałożyciel strony internetowej Trzecia Fala.
 TOMASZ WEGNER - uczestnik rozmaitych improwizacjach dźwiękowych, w tym Warsaw Improvisers Orchestra, akompaniator poetów, recytatorów i tancerzy tańca improwizowanego. Twórca projektu Aimless Driving, w którym łączy ze sobą naturalne dźwięki gitary akustycznej, dźwięki uzyskane w efekcie jej elektronicznego przetwarzania i mechanicznej preparacji oraz nagrania terenowe.