FESTIWAL
15.08.2014 l park plantyl białystok
start: 13:00 / wstęp: FREE / www.ambientpark.plCo roku staramy się stworzyć harmonię między muzyką ambientalną a miejscem, w którym dzieje się to wydarzenie, a mianowicie w samym sercu białostockich Plant. Samej muzyce towarzyszyć będą przeróżne wrażenia pozamuzyczne: instalacje, niekonwencjonalna scenografia i iluminacja otoczenia. Wyjątkowym momentem każdego Ambient Parku są koncerty uznanych postaci sceny ambientalnej. Piątą edycję wydarzenia uświetnią tym razem dwaj goście z zagranicy.


13:00
- Technosoul Ambient Selection
- NASZ Białystok JEST EKO Eco - activities / Animacje Ekologiczne

20:30 
- WOUND live
- Rafael Anton Irisarri live
- Svarte Greiner live

visuals: Osmo Nadir + Drhl
sound: Funktion-One (Official)


RAFAEL ANTON IRISARRI to pochodzący z Seattle kompozytor, multi instrumentalista, artysta interdyscyplinarny i kurator. Na światowej scenie kojarzony jest przede wszystkim z ambientem, brzmieniami dronowymi czy współczesną muzyką klasyczną, ale jego działalność wykracza daleko poza pole czysto muzyczne. Często angażuje się w organizację wydarzeń artystycznych, projekty, w których łączone są różne formy sztuki oraz w warsztaty, np. z field recordingu. Twórczość muzyczna Rafaela to połączenie pulsujących basów, płynących tonów i wciągających tekstur przekładających się na niesamowitą atmosferę jego utworów. Zróżnicowane formy wyrazu Irisarriego mają jednak wspólny mianownik: piękno muzyki elektronicznej graniczącej z symfoniczną. Na Ambient Parku wystąpi na żywo ze specjalnym show 4.1 surround doskonale wykorzystującym przestrzenie białostockich Plant. Szykujcie się na niespotykane przeżycia, bo artysta, który współpracował z Biosphere, Fenneszem, Echospace czy Pantha Du Prince oraz grał już na tak znakomitych festiwalach jak Sonar w Barcelonie czy Mutek w Montrealu nie pojawia się przypadkowo na tej imprezie.

 ∆ SVARTE GREINER to alias Erika K. Skodvina – norweskiego artysty mieszkającego obecnie w Berlinie. Oprócz solowej muzycznej działalności jako Svarte Greiner, Erik tworzy wraz z Otto Totlantem duet Deaf Center. Na tym jednak działalność Erika się nie kończy. Na co dzień pracuje jako grafik, tworzący głównie na zlecenie wytwórni płytowych, artystów i zleceniodawców związanych z przemysłem muzycznym. Prowadzi również wytwórnie płytową Miasmah słynącą z doskonałej selekcji wydawnictw oscylujących wokół ambientu, eksperymentalnej elektroniki i modern classical. Svarte Greiner skupia się na mroczniejszych areałach muzyki. Jego brzmienie charakteryzuje wyraźnie filmowy, działający na wyobraźnię charakter, a użycie trasków, dronów i niepokojących dźwięków zdecydowanie wzmacnia siłę twórczości Erika.

Znamienitych gości godnie supportować będzie białostocki producent – WOUND - tworzący muzykę z pogranicza ambientu, drone'u oraz form glitchu. W jego muzyce instrumenty takie jak smyczki czy pianino swobodnie przeplatają się z elektronicznymi, nieoczywistymi dźwiękami tworząc odrealnioną mieszankę z pogranicza snu, koszmaru i jawy. Jako Wounds wydał płyty w netlabelach w Polsce oraz w Finlandii jednakże w tym roku postanowił skierować swoją twórczość na bardziej osobiste tory, skąd zmiana nazwy. Jego najnowsza płyta "Clinomania" zostanie wydana w tym roku.

Zachód słońca odsłania drugie oblicze Ambient Parku. Tym obliczem tradycyjnie już zarządza Osmo Nadir - twórca eksperymentalnych projektów audiowizualnych. Tworzy instalacje, video art, komponuje muzykę i projektuje scenografie. W swoich działaniach, Osmo odwołuje się do awangardowych idei głoszonych przez twórców sztuk performatywnych z lat 60. Jedna z nowatorskich technik, które stosuje podczas swoich występów, jest powodowanie pętli feedbacku (FLING – Feedback Loop Inducing), czyli rejestrowanie na żywo dźwięków i obrazu otoczenia, które – elektronicznie przetworzone, stają się żywa częścią kompozycji.


Na dzienną część wydarzenia oprawę muzyczną przygotują DJ i promotorzy kojarzeni z kolektywem, wytwórnią płytową i sceną festiwalową w jednym – Technosoul. Dtekk i Essence starannie wyselekcjonują utwory, które umilać będą sierpniową sielankę w parku miejscami zabierając słuchaczy w lekko niebezpieczne i mroczne rejony.

Ambient Park to wydarzenie o charakterze prorodzinnym i ekologicznym. Postaramy się, aby i w tym roku dwie siły - przyroda i muzyka stały się czynnikami zwalniającymi wszechobecny pośpiech oraz zwróciły uwagę na edukację ekologiczną, która jest tak ważna zwłaszcza tu, w sercu zielonych płuc Polski. Partnerem akcji jest „Nasz Białystok jest Eko”