KONCERT
20.07.2014 l królikarnia l warszawa
start: 04:15 / wstęp: FREE


W BRZASK no. 4

EUGENIUSZ RUDNIK
/link FB/

Czas na kolejny koncert „W brzask”! Tym razem dojdzie do spotkania z niepublikowanymi kompozycjami, których autorem jest nie kto inny jak Eugeniusz Rudnik.
Czwarta piętnaście, taras, niezawodny Bolesław Błaszczyk oraz małe coś do odtwarzania taśm, z którego posłuchamy:

☀ Opowieści RUDNIKA, specjalnie nagranych na tę okazję, a do tego utworów:

☀☀ „Martwa natura z ptakiem, zegarem, strzelcem i panną” – od tego zaczniemy, jeszcze przed świtem. Nagraniu towarzyszyć będzie akompaniament sójek, szpaków, żołn, oraz wielu innych mieszkańców parku wokół Królikarni. Utwór inspirowany słowikiem z rodzinnej wsi Rudnika.

☀☀ „Ptacy i ludzie” – czyli chytrość, pozór, humor. Kompozycja na czworo artystów, troje, skrzypiec, dwa słowiki, nożyczki i garncarkę ludową. Zadedykowany samemu sobie przez Rudnika.

☀☀! Przede wszystkim jednak (mowa ta kierowana jest do Fanatycznego Fanklubu Wielbicieli Rudnika) posłuchamy „Ukochanych rzęch”, „Dźwiękorękopisów”, „Słowika”, „Niedzieli”, „Gongów” – czyli utworów z prywatnego archiwum kompozytora, które mało kto słyszał.

☀☀ Do tego, w formie ciekawostki, drobna niespodzianka łącząca takie zjawiska jak: Eugeniusz Rudnik, John Cage oraz Studio Eksperymentalne Polskiego Radia i jego 80-lecie.
 


∆ EUGENIUSZ RUDNIK - Urodzony w 1932 roku Rudnik studiował w latach 50. na wydziale łączności Wojskowej Akademii Technicznej. Wdał się tam w konflikt z wojskowym przełożonym i jako skazaniec wylądował na ponad rok w kopalni. Odpracował wyrok metodą "dzień za dwa dni", a po wyjściu zgłosił się do Polskiego Radia. Przyjęto go na "kierownika hydraulików, stolarzy i malarzy". Od 1955 pracował w Polskim Radiu w Warszawie, a od 1958 związany był ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. W 1967 ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. W latach 1967-68 pracował w Studiu Muzyki Elektronicznej Westdeutscher Rundfunk w Kolonii. Od 1974 do 1975 prowadził ćwiczenia z technologii muzyki elektroakustycznej w Akademii Muzycznej w Warszawie, w latach 1994-95 wykładał w Centrum Dziennikarstwa w Warszawie.
Był jednym z pierwszych w Polsce – obok Andrzeja Rakowskiego, Janusza Piechurskiego i Krzysztofa Szlifirskiego – realizatorów muzyki elektroakustycznej i współtwórcą tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej. Współpracował przy realizacji wielu utworów elektroakustycznych, instalacji muzycznych oraz muzyki filmowej m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Markowskiego, Włodzimierza Kotońskiego, Bogusława Schaeffera, Stanisława Radwana, Andrzeja Dobrowolskiego, Arne Nordheima. Dla tego ostatniego zrealizował kompozycję (środowisko dźwiękowe o wymowie ekologicznej) brzmiącą nieprzerwanie przez sześć miesięcy.