KONCERT / IMPREZA
16-17.07.2014 l plac zabaw l warszawa
start: 20:00 / wstęp: FREE


LADO ABC X VOL.3

"Jakby nie dodawać i nie odejmować to wychodzi na to, że w tym roku mamy 10-lecie Lado ABC. Trudno podsumować taki kawałek czasu, jak się o tym trochę wcześniej nie pomyślało, więc uznaliśmy, że podsumowanie powinno zrobić się samo. W związku z tym na tegorocznym Lado W Mieście 2014 wystąpią wszyscy. 

W każdą środę i czwartek od 2 lipca do 28 sierpnia będzie można posłuchać i obejrzeć wszystkich, którzy wydali płytę w Lado ABC. Czasem normalnie jak zwykle, czasem ze specjalnymi gośćmi, czasem jako mutacja, a w jednym przypadku najprawdopodobniej jako podróba, bo żeby nie było za słodko, to jednego artysty nie uda nam się wskrzesić. Ale to nie koniec - w bonusie będzie mały przydział gości specjalnych z Brazylii, USA oraz Francji (albo Wlk. Brytanii - trudno stwierdzić). 

::: ŚRODA 16.07

★ LXMP to zespół założony przez Piotrasa i Maciasa - dwóch warszawskich łapserdaków. Głównym motorem powstania była miłość do Korga MS-20, w związku z czym pierwotnie instrumentarium zawierało: perkusję, bas i dwie MS-dwudziestki. Ale od kiedy trochę podróżowali i ponosili to w kejsie na przykład przez pół Kyoto czy innego Tokyo ("nie mogę ci nic obiecać"), to przerzucili się na Korgi R3 i strasznie się zsyntezatorowili. Od początku związani są z warszawską wytwórnią Lado ABC, a pierwszą wydaną płytą było "Trois Suites + Une Miniature" - 20 minut muzyki zawieszonej gdzieś pomiędzy oscylatorami, siarczystym grindem, a aplikacją Talking Carl. Kolejne wydawnictwa to dwa albumy (z planowanej serii czterech) z gośćmi (Chad Popple i Kazuhisa Uchihashi) wydane w 2012. Następnie na zamówienie Unsound Festival LXMP zinterpretowali klasyczny album Herbie Hancocka "Future Shock", który w wersji płytowej ukazał się na wiosnę 2013 i pociągnął za sobą trasy po Europie z The Kurws, USA z Deerhoof i Brazylii z różnymi takimi. W roku 2013 odbyła się również polska mikro trasa z gitarzystą Tabatą Mitsuru (Acid Mothers Temple), która zaowocowała kasetą "The Posenburg Concertos" wydaną przez Oficynę Biedota. Na rok 2014 zaplanowana jest trzecia odsłona płyt trio (tym razem z Claytonem Thomasem), kaseta alter-ego LXMP czyli 60 Minut Projekt i szeroko pojęta praca nad nowym autorskim albumem.
★ PROFESJOLONEZY to połączone siły, repertuary i składy dwóch projektów Marcina Maseckiego - Profesjonalizmu i Polonezów. Ten pierwszy w 2010 funkcjonował jeszcze jako Marcin Masecki Band, ale już rok później stał się Profesjonalizmem i wydał "Chopin Chopin Chopin". Profesjonalizm nawiązywał do jazzu z polskich lat 60 i amerykańskich 40, jednocześnie badając estetykę pomyłki w muzyce. Bawił i uczył. Przestał koncertować w 2012, gdy Francja przegrała z Hiszpanią 0:2. "Polonezy" to 10-osobowa orkiestra dęta zajmująca się tytułowym "tańcem polskim", polonezem artystycznym, jeszcze sprzed ery studniówek. Oczywiście nic nie jest w nich takie, jakie powinno, coś się rozstraja, ktoś nie trafia, partytura jest pijana, a trębacz musiał oddać trąbkę w zastaw.
::: CZWARTEK 17.07

★ KRISTEN to szczecińskie trio, założone prawie 20 lat temu przez Mateusza Rychlickiego, Michała Bielę i Łukasza Rychlickiego. Niełatwo opisać jego muzykę, można spróbować użyć do tego określeń takich jak "post rock", "math rock", "noise" albo "rock niezależny", ale w obliczu ich oszczędnego brzmienia, bogatych melodii, stale ewoluującej myśli muzycznej i nieprzewidywalności wszystkie te metki tracą na znaczeniu. W ciągu 14 lat wydali 6 albumów (z czego jeden mini); koncertują rzadko, ale zawsze w doborowym towarzystwie - z Deerhoof, Melt Banana, albo postaciami takimi jak Maciej Cieślak, Konrad Smoleński czy Candelaria Saenz Valiente. Mateusz gra w składach free-jazzowych, Łukasz improwizowano-hałaśliwych, Michał pisze ciche i piękne piosenki. To wszystko jest w Kristen.
★ PICTORIAL CANDI to kolejny krok i naturalna ewolucja Paristetris i chwilowe spojrzenie w przebogaty świat Candelarii Saenz Valiente zarazem. Candi, Argentynka mieszkająca w Warszawie, łączy w swojej muzyce amerykańskiego indie-rocka z lat 90. i dzisiejszego, ducha lo-fi homerecordingu z wzniosłością największych oper, eksplorację pojedynczych instrumentów rodem z sali w szkole muzycznej, ekspresjonizm Klausa Nomiego i przebojowość R. Steviego Moore'a. Do tego oczywiście tajski pop i techno. Eksploruje kosmos i codzienność przez pryzmat swojego wyjątkowo barwnego, przygodowego życia, toczącego się na kilku kontynentach i w wielu wymiarach. Wspólnie z zespołem (Masecki/Pop/Byczkowski) w 2012 wydała debiutanckie "Eat Your Coney Island", a rok później "DRINK" - pierwszy na świecie album wydany w formie pysznego napoju gazowanego w dwóch smakach.
★ AWESOME TAPES FROM AFRICA (US) (po polsku: "Bombowe taśmy z Afryki"), to dokładnie to, co myślicie. Brian Shimkovitz to etnomuzykolog i DJ z Nowego Jorku, który od prawie dziesięciu lat prowadzi bloga (AwesomeTapes.com) z ze swoimi muzycznymi znaleziskami z Ghany, Etiopii czy Zimbabwe. Większość z nich była dostępna wyłącznie na taśmach, a uploady Shimkovitza często były pierwszymi wzmiankami o nich nie tylko w internecie, ale też poza miastami, z których pochodzili artyści. Wraz z upływem lat i wzrostem popularności bloga Shimkovitz zaczął organizować imprezy, na których puszczał swoje dziwaczne taśmy. Trafił z nimi na OFF-a w 2011 i na warszawski OFF Club rok temu, gdzie dzielił scenę z kinszaskim Konono No. 1 i saskokępskim Paristetris. Na urodzinowym Lado w Mieście znowu spotkają się z warszawskim trio, a line-up tego wieczora uzupełni znany i lubiany szczeciński tercet Kristen.