FILM
14.07.2014 l kurort l warszawa
start: 21:00 / wstęp: FREE


PUSSY RIOT

MODLITWA PUNKA
/link FB/

Kurortowy Klub Filmowy
"Oprócz spotkań z polskim kinem (cykl Ani Serdiukow i Moniki Zarzyckiej "Nie znajdziesz tego na torrentach"), zaplanowaliśmy na poniedziałkowe wieczory razem z PLANETE + DOC Film Festival krótki przegląd ciekawych propozycji z jego edycji 2013 i 2014. Kolejny film już w najbliższy poniedziałek - "Pussy Riot. Modlitwa Punka". Zapraszamy!"

"Pussy Riot. A Punk's Prayer"
reż. Mike LernerMaksym Pozdorowkin, Rosja/Wielka Brytania, 2012, 86 min

Zimą 2011 roku, po kontrowersyjnym przebiegu wyborów w Rosji, Władimir Putin został ponownie wybrany prezydentem kraju. W odpowiedzi na to setki tysięcy Rosjan wyszło na ulice, aby poddać w wątpliwość legalność wyborów, a tym samym legitymację Putina do rządów. Wśród protestujących były trzy młode radykalne feministki: Nadieżda Tołokonnikowa, Maria Alochina i Jekatierina Samucewicz, współzałożycielki zespołu punkowego Pussy Riot.W kolorowych kominiarkach na głowach, pończochach i letnich sukienkach weszły do słynnej cerkwi Św. Ducha w Moskwie i zaczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń Święta Matko, wygnaj Putina. Po 40 sekundach zostały aresztowane. Wytoczono im pokazowy proces, oskarżono o „szerzenie nienawiści religijnej” i zagrożono 7-letnim wyrokiem więzienia.

Film jest kroniką tego „małego” aktu protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie i stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem. Nadając tej antyputinowskiej rebelii ludzką twarz, reżyserzy podążają za trzema młodymi kobietami, które – zdumione reakcją władzy – za kratami więzienia pozostają gotowe bronić swoich racji. Z relacji ich najbliższych i przyjaciół dowiadujemy się, co tak naprawdę doprowadziło je do przemiany z aktywistek w ikony walki o wolność słowa.