by Jakub Zasada
KONCERT
18.06.2014 l firlej l wrocław
start: 20:00 / wstęp: 15 zł

MORIHIDE SAWADA / SHIZUKU AOSAKI / PIOTR DAMASIEWICZ / GERARD LEBIK
/link FB/Japoński improwizator i minimalista. Za pomocą samego werbla tworzy zaskakujące struktury dźwiękowe: od ambientu i muzyki medytacyjnej, przez prymitywny trans aż po szaleńcze w swym tempie bity. Sawada za każdym razem zabiera słuchaczy w ekscytującą podróż dźwiękową. 
Japońska harfistka, songwriterka i improwizatorka. Używa rozmaitego instrumentarium m.in. syntezatorów czy iPada, lecz głównie gra na harfie. Jej improwizacje to wypadkowa udziału publiczności i magii kart oraz płynących z nich inspiracji. 
 GERARD LEBIK

Tworzy dźwięk i muzykę przez improwizację, notacje muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym stosując media akustyczne i elektroniczne takie jak: saksofony, generatory fal akustycznych, obiekty elektroakustyczne, video feedback, software. W 2007 ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną. Zaczynając od muzyki klasycznej przez jazz, free improvisation dociera do muzyki eksperymentalnej, sound artu i noise'u. Współpracował i występował z: David MaranhaEryck AbecassisKazuhisa UchihashiKeith RoweClayton ThomasRob MazurekBrian LabyczHernani FaustinoGabriel FerrnandiniNoritaka TanakaBettina Wenzelhans w kochJoker NiesChristian MarienAnton HatwichMarc RiordanSebastian MeissnerMaciej OżógPawel JanickiMichał TrelaArtur MajewskiKuba SucharPiotr DamasiewiczUra HiroyukiYamaguchi Jin Lang.

Ważniejsze wydarzenia: V:NM-Festival in GrazBienale ZagrebTokyo JazzTodaysArt Festival HagueFestival Umbrella ChicagoMusica Electronica NovaSibiu Jazz and MoreSurvival Art ReviewArt Of ImprovisationSuperDeluxe-TokyoAlte Feuerwache-CologneCSW-WarszawaGaleria LetoGaleria KordegardaDe Werf-BruggePit Inn Shinjuku-TokyoFtarri-Tokyo.
 PIOTR DAMASIEWICZ

Wrocławianin, studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, aktywista, założyciel muzycznej asocjacji „Music According To Art” (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGraficVeNN Circle). Oprócz muzyków MATA skupia także ludzi ze świata sztuk plastycznych i wizualnych, otwartych na dialog. Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym zakresie była prezentacja własnych utworów (First Exit) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie wszedł w interakcje z „Pojęciokształtami” Stanisława Dróżdża, eksperymentując z przestrzenią i formą. Współpracował także ze środowiskami wrocławskiej i katowickiej ASP, współtworząc różnego rodzaju projekty multimedialne.
W swojej twórczości, w zależności od charakterystyki danego projektu, sięga zarówno do języka hard bopu, jazzu modalnego, kierując się również w stronę idei free-jazzowych, jak i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, aż po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej. Damasiewicz ma okazję prezentować swoją twórczość w projektach: Damas Ensemble „Power Of The Horns” – zespół z podwojoną sekcją rytmiczną i (co najmniej) pięcioma instrumentami dętymi oraz Piotr Damasiewicz Quartet „Mnemotaksja„ jaki również w tych, które współtworzy: First ExitEscape Art Quintet. Jest członkiem Jazz Plays Europe – muzycznej platformy prezentującej muzyków, kompozytorów z sześciu krajów: Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji, Polski. Artysta jest laureatem II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy. Laureat nagrody kulturalnej Warto przyznawaną przez Gazetę Wyborczą. Reprezentował Polskę w Take Five Europe w 2013 roku, otrzymał w tym roku Fryderyka 2013 za debiut jazzowy.