FESTIWAL
27.06. - 01.07.2014 l wrocław
start: 19:00  / wstęp: FREE / www.survival.art.plSURVIVAL

/link FB/

Fundacja ART TRANSPARENT zaprasza 12 edycje Przeglądu Sztuki SURVIVAL

Przegląd Sztuki SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej Wrocławia, poza instytucjami wystawienniczymi. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę. W zderzeniu tym może okazać zarówno swoją wielkość, jak i odsłonić słabość i zbędność. Tym razem sztuka opanuje opuszczony budynek Instytutu Farmacji Akademii Medycznej. W Instytucie FAM, 27 czerwca o 19:00, odbędzie się wernisaż Przeglądu.

Myśl przewodnia tegorocznej edycji: „Miasto – stan zapalny” ma posłużyć artystom i kuratorom Przeglądu do rozpatrzenia problemu choroby i uzdrawiania, zarówno w odniesieniu do miasta, rozumianego jako żywy organizm, jak i do ludzkiego ciała. „Miasto – stan zapalny” to także próba podsumowania toczącej się na terenie Polski od wielu lat dyskusji na temat kondycji współczesnych miast i opisanie preferowanych dróg ich rozwoju. Na Przegląd składa się wiele działań, nie tylko artystycznych, podzielonych na trzy główne bloki: 28-30.06 > SZTUKA, 28-30.06 > DEBATY, oraz 27-29.06 (to co "TF" najbardziej interesuje) SCENA DŹWIĘKOWA. Dokładny program przeglądu znajdziecie na www.survival.art.pl i na faceboku Survivalu.


SCENA DŹWIĘKOWA:
W ramach Sceny Dźwiękowej miejski stan zapalny będziemy diagnozować stawiając pytania o mechanizmy zachowania dźwięku w przestrzeni, analizując ich wzajemne intensywności i zależności. Instalacje dźwiękowe zaprezentują duety RSS B0YS (AFR/PL) i Miguel A. García (ESP) + Gerard Lebik (PL). W wydziałowej bibliotece znajdziecie zbiory audialne będące efektem prac nad fenomenami dźwiękowymi miasta. W Klubie Festiwalowym zmierzymy się z wielobarwnym obliczem tanecznej awangardy współczesnego miasta.


+ BIBLIOTEKA MIEJSKIEJ AUDISFERY
W nawiązaniu zeszłorocznych warsztatów nagrań terenowych i dyskusji panelowej, w przestrzeni wydziałowej biblioteki zaprezentujemy wybór prac dźwiękowych bazujących na różnorodnych taktykach słuchania i postrzegania miejskiej audiosfery. Projekt ten to nie tylko z zaproszenie do konfrontacji z odmiennymi taktykami słuchania, ale również próba poszerzenia przestrzeni poszukiwań i dźwiękowego eksperymentu.

Zaproszeni artyści i badacze:

+ Aleksandra Grünholz (https://soundcloud.com/wewillfail)
+ pracownicy Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego (http://pracownia.audiosfery.uni.wroc.pl/)
+ uczestnicy warsztatów nagrań terenowych SURVIVAL 11: Dawid Furmaniewicz, Krzysztof Marciniak, Kamila Staśko-Mazur, Ewelina Turkot


+ INSTALACJE DŹWIĘKOWE

RSS B0YS
Pierwsza wspólna instalacja dźwiękowa RSS B0YS “S000ND WYTH W000ND” to wyprawa do źródeł rytmu i czasu. Stan zapalny tu i teraz, przestrzeń dźwięku totalnego, doświadczanego wszystkimi zmysłami jednocześnie. Gdy trudno zapanować nad dźwiękiem w przestrzeni, przestrzeń zatapiamy w dźwięku.
RSS B0YS - S000ND WYTH W000ND

::: RSS B0YS
T0 DWÓCH AN0NIM0WYCH MUZYKÓW-P0DRÓŻNIKÓW – B0Y JEDEN I B0Y DWA, KTÓRZY JAK LEGENDA GŁ0SI, SP0TKALI SIĘ P0 RAZ PIERWSZY W BENINIE. Najważniejsi i najodważniejsi przedstawiciele polskiego eksperymentalnego techno. W tradycji anonimowości pionierów gatunku, połączenie potężnego berlińskiego dub techno, gęstych afrykańskich i bliskowschodnich struktur rytmicznych oraz niecodziennych zabiegów produkcyjnych spowodowało, że jesteśmy o krok dalej niż znudzeni koledzy z Wysp i niemieckiej stolicy. Podziałało to niezwykle ożywczo na młodych wykonawców, twórczo rozwijających pomysły gatunku - Wilhelm Bras, Lutto Lento, Gaap Kvlt, Souvenir de Tanger, Zamilska czy oficyna Dunno. Czy po latach prób i błedów doczekamy się światowego rozgłosu polskiej muzyki na miarę Krzysztofów Komedy i Pendereckiego?
+ MIGUEL A. GARCIA + GERARD LEBIK – aseptic sinus infection
Powołany na okazję SURVIVALU duet przygotował przestrzenną kompozycję dźwiękową na metalowo-szklaną konstrukcję gabinetu aseptycznego i wielowarstwowy dron.

::: MIGUEL A. GARCIA to jeden z ciekawszych przedstawicieli młodej hiszpańskiej sceny sztuki dźwięku skupionej wokół Archiwum SONM założonym przez Francisco Lopeza. W rodzinnym Bilbao programuje festiwal Zarata Fest badający granice sztuki performance i dźwiękowego eksperymentu. Garcia działa na polu kompozycji elektro-akustycznej zestawiając praktyki akademickie z outsider music. Jako improwizator współpracuje m.in. z Seijiro Murayama, Wade Matthews i Rinus Van Alebeek.::: GERARD LEBIK to obecnie jeden z aktywniejszych w Polsce muzyków stawiających pytania o granice dźwiękowego eksperymentu, z powodzeniem łączącego tradycję swobodnej improwizacji i fire music z praktykami sztuki dźwięku.
W 2007 ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną. Zaczynając od muzyki klasycznej przez jazz, free improvisation dociera do muzyki eksperymentalnej, sound artu i noise’u.
Współpracował i występował z: Noid, David Maranha, Eryck Abecassis, Clayton Thomas, Kazuhisa Uchihashi, Brian Labycz, Rob Mazurek, Keith Rowe, Hernani Faustino, Gabriel Ferrnandini, Noritaka Tanaka, hans w koch i innymi.
Uczestniczył w projektach: ZOPAN FotonVHS ESPSlug Duo, mutual ëstë groupveNN circles, Erase, imrpoGraphicsNa 11. edycji Survivalu zaprezentował pracę “Ton von Odra Tiefen”.
+ KLUB FESTIWALOWY

PIĄTEK / 27.06.2014
21:00 MIGUEL A. GARCIA, GERARD LEBIK
22:00 DUNNO RECORDINGS SHOWCASEDJ LUTTO LENTO / FILIP LECH / WOJTEK KASPRZYK

::: DUNNO RECORDINGS to inicjatywa Lubomira Grzelaka (Lutto Lento, szef Sangoplasmo Records) i FIlipa Lecha (dziennikaż culture.pl, Glissando, dj związany z cyklem Brutaż). Jako oficyna wydwnicza zaprezentowali kompilację nagrań w zaskakujący sposób łączących w całość inspiracje z długiej historii muzyki techno, począwszy od krautrockowego minimalizmu przez klasyczne Detroit po postmodernistyczny brutalizm brzmieniowy. Jako kolektyw DJ-ski zapuszczają się w zapomniane rejony niecodziennej muzyki tanecznej, szukając nowego w refleksach parkietowych szlagierów.
SOBOTA / 28.06.2014
22:00–1:00 POLISH JUKE SHOWCASE: Paide / COMOC / Rhythm Baboon

::: POLISH JUKE SHOWCASE - historia chicagowskiej muzyki juke jako akompaniament do ulicznych walk tanecznych jako zjawisko kulturowe siega połowy lat 90., ale do szerokiego grona odbiorców trafiła dopiero w roku 2010, od razu stając się elektryzująca inspiracją dla amatorów spłowałych już gatunków wywodzących się z muzyki jungle. Co prawda footwork jako kultura taneczna nie przyjęła się w EUropie, to pojawiło się wiele ciekawych kontynuacji muzycznych. Polskie produkcje inspirowane agresywnym, szybkim bitem (160 bpm) i charakterystycznym gestymi konstrukcjami z krótkich samplami wokalnych doczekały sie doczekały się pierwszej składanki dopiero na początku roku 2014. Oficyna Polish Juke skupia czołówkę producentów czerpiących inspiracje nie tylko z juke i foot work, ale również z wszelakich odmian amerykańskiego podziemia tanecznego (np. nowoorleańskiego NOLA Bounce, Jersey Club czy Trapu)


NIEDZIELA / 29.06.2014
19:00–22:00 TURNUS W TROPIKACHSOUVENIR DE TANGER / B. BARAN (Dubniki) / DJ RYAN R

::: TURNUS W TROPIKACH to inicjatywa dj’a Ryana R od miesięcy trwale wpisująca we wrocławską scenę klubową egzotyczne sety bazujące na afrykańskich tempach, erudycyjnej biegłości w operowaniu wątkami etnicznymi z całego świata i wysokiej dynamice zwinnego miksu. Afro beat/funk/disco mieszają się z karaibskimi rytmami i zbytkami chicagowskiego house. Zaproszeni przez Ryana goście dopełnia ceremonii zamknięcia leniwej niedzieli w atmosferze gęstej tropikalnej dżungli inspiracji muzycznych z całego świata, ze świadomym pomięcieniem majorowych skal starego kontynentu.

SOUVENIR DE TANGER


BARTEK BARAN


DJ RYAN R


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek

Daniel Brożek – krytyk muzyczny (www.cantiilluminati.blogspot.com, Glissando, Notes na 6 tygodni, Ruch Muzyczny, Rita Baum, Fluid, EMD, ArtPapier, Diapazon, Radio Sitka), kurator (scena dźwiękowa SURVIVALU, galeria G23), dj (sonorystyczny plądrofonista).