by Łukasz Rychlicki
KONCERT
01.07.2014 l pardon, to tu l warszawa
start: 20:30 / wstęp: 20 zł

KUREK / SZPURA / RYCHLICKI

Pierwszy koncert lipca będzie zarazem pierwszym wspólnym koncertem tych wyjątkowych muzyków - Piotr Kurek (instrumenty klawiszowe / elektronika) / Łukasz Rychlicki (gitara) / Paweł Szpura (perkusja). Kurek i Rychlicki występowali razem już dwukrotnie, jednak tym razem dołączy do nich perkusista Paweł Szpura. Abstrakcyjne, niedopowiedziane i chropowate formy, jakie udało się wytworzyć Piotrowi i Łukaszowi dostaną tym razem wsparcie w postaci charakterystycznej gry Pawła Szpury. Tajemnicze, kosmiczne brzmienie syntezatorów, nieokreślona gitara i perkusja nawiązująca do tradycji czarnej muzyki, powinny przynieść dźwięki nieoczywiste i zapadające w pamięć. Cała trójka ma świadomość granej przez siebie muzyki, dlatego to spotkanie może zaprowadzić każdego z nich w nowe i nieznane terytoria. 


PIOTR KUREK - Muzyk, multiinstumentalista, autor projektu Piętnastka i kilku albumów wydanych nakładem Sangoplasmo, Digitalis, Cronica Electronica. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracował z licznymi muzykami i teatrami, m.in. z Bonnie 'Prince' Billy, Sylvią Monnier (jako Suaves Figures), Pawłem Romańczukiem (Małe Instrumenty), Stephanem Mathieu, Arturasem Bumsteinasem Hubertem Zemlerem (Betaville, Piętnastka). Koncertował na festiwalach w kraju i zagranicą.

Kurek świadomie nawiązuje do najważniejszych muzycznych zjawisk przełomu lat 60-tych i 70-tych nadając im aktualny kontekst, jednocześnie unikając wyraźnej klasyfikacji. Cechą charakterystyczną jego utworów jest hipnotyczny rytm oraz bardzo bogate, pełne niuansów, brzmienie instrumentów klawiszowych. Zbiera drobne przedmioty.
∆  PAWEŁ SZPURA - perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Jest członkiem zespołów HERAWovoka i Purusha. Z Łukaszem Rychlickim i Majkiem Majkowskim tworzą Lotto.
∆  ŁUKASZ RYCHLICKI - gitarzysta. Znany głównie jako członek zespołu Kristen z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów (także z cenionymi zespołami takimi jak: Deerhoof, Tortoise, Joe Lally (Fugazi) etc). Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet Salto.