KONCERT / TRASA
29.05. - 08.06.2014 


veNN circles

Schabenbeck

GERARD LEBIK / PIOTR DAMASIEWICZ


29 05 Poznań / Rysy / szczegóły
30 05 Gdańsk / Pionova / szczegóły
01 06 Gorzów Wlk. / Mixcooltura / szczegóły
04 06 Wrocław / Nowa Cafe/ szczegóły
08 06 Sokołowsko / KinoTeatr Zdrowie


veNN circles to mieszanka elektroakustycznej muzyki improwizowanej z pogranicza EIA i eksperymentalnego free improvisation. Projekt Gerarda Lebika i Piotra Damasiewicza powstał w Galerii Zamek w 2012 i działa w kooperacjach z innymi artystami tworząc mutual ëstë group.

veNN circles Schabenbeck - punktem wyjścia do elektroakustycznych kompozycji duetu veNN Circles ( Lebik/Damasiewicz ) będą polskie animacje wybitnego filmowca Stefana Schabenbecka.

Schabenbeck w swoich animacjach już w latach 60-tych przewiduje konsekwencje i wpływ rozwoju technologii w kontekstach socjo-społecznych przemian naszej cywilizacji. Uniwersalność jego prac i chęć pokazania ich w nowym środowisku dźwiękowym to powody dla których duet veNN circle nie mógł przejść obojętnie obok prac Stefana Schabenbecka tworząc swój nowy projekt "Polska Animacja - Reinterpretacje"
Stefan Schabenbeck ukończył Łódzką Szkołę Filmową, wydział operatorski. "Wszystko jest liczbą" (1966), film animowany będący jego debiutem, wzbudził sensację. Zdobył wiele nagród na całym świecie (Łódź, Lipsk, Oberhausen, Annecy, San Francisco, Buenos Aires). Kolejne dzieła, równie wybitne czynią go jednym z najciekawszych twórców polskiej animacji. Kariera Schabenbecka była bardzo krótka, ale intensywna - jego filmy są niewątpliwymi arcydziełami, co jest ugruntowane również dziesiątkami nagród. Realizowany wspólnie z Henrykiem Ryszką "Wykrzynik" był wyświetlany w Cannes. Kariera Schabenbecka skończyła się szybko, bo na początku lat 70-tych. Reżyser wyemigrował z Polski. Dziś jego filmy spotkać można na licznych przeglądach klasycznych dzieł Polskiej animacji.
[Stefan Schabenbeck Animacje: Wszystko jest liczbą 1966, Schody (1968), Susza (1969), Wiatr (1969), Inwazja (1970)] GERARD LEBIK - tworzy dźwięk i muzykę przez improwizację, notacje muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym stosując media akustyczne i elektroniczne takie jak: saksofony, generatory fal akustycznych, obiekty elektroakustyczne, video feedback, software. W 2007 ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną. Zaczynając od muzyki klasycznej przez jazz, free improvisation dociera do muzyki eksperymentalnej, sound artu i noise'u. Współpracował i występował z: David Maranha, Eryck Abecassis, Kazuhisa Uchihashi, Keith Rowe, Clayton Thomas, Rob Mazurek, Brian Labycz, Hernani Faustino, Gabriel Ferrnandini, Noritaka Tanaka, Bettina Wenzel, hans w koch, Joker Nies, Christian Marien, Anton Hatwich, Marc Riordan, Sebastian Meissner, Maciej Ożóg, Pawel Janicki, Michał Trela, Artur Majewski, Kuba Suchar, Piotr Damasiewicz, Ura Hiroyuki, Yamaguchi Jin Lang.

Ważniejsze wydarzenia: V:NM-Festival in Graz, Bienale Zagreb, Tokyo Jazz, TodaysArt Festival Hague, Festival Umbrella Chicago, Musica Electronica Nova, Sibiu Jazz and More, Survival Art Review, Art Of Improvisation, SuperDeluxe-Tokyo, Alte Feuerwache-Cologne, CSW-Warszawa, Galeria Leto, Galeria Kordegarda, De Werf-Brugge, Pit Inn Shinjuku-Tokyo, Ftarri-Tokyo.


PIOTR DAMASIEWICZ - wrocławianin, studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, aktywista, założyciel muzycznej asocjacji „Music According To Art” (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGrafic, VeNN Circle). Oprócz muzyków MATA skupia także ludzi ze świata sztuk plastycznych i wizualnych, otwartych na dialog. Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym zakresie była prezentacja własnych utworów (First Exit) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie wszedł w interakcje z „PojęciokształtamiStanisława Dróżdża, eksperymentując z przestrzenią i formą. Współpracował także ze środowiskami wrocławskiej i katowickiej ASP, współtworząc różnego rodzaju projekty multimedialne.
W swojej twórczości, w zależności od charakterystyki danego projektu, sięga zarówno do języka hard bopu, jazzu modalnego, kierując się również w stronę idei free-jazzowych, jak i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, aż po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej. Damasiewicz ma okazję prezentować swoją twórczość w projektach: Damas EnsemblePower Of The Horns” – zespół z podwojoną sekcją rytmiczną i (co najmniej) pięcioma instrumentami dętymi oraz Piotr Damasiewicz QuartetMnemotaksja„ jaki również w tych, które współtworzy: First Exit, Escape Art Quintet. Jest członkiem Jazz Plays Europe – muzycznej platformy prezentującej muzyków, kompozytorów z sześciu krajów: Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji, Polski. Artysta jest laureatem II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy. Laureat nagrody kulturalnej Warto przyznawaną przez Gazetę Wyborczą. Reprezentował Polskę w Take Five Europe w 2013 roku, otrzymał w tym roku Fryderyka 2013 za debiut jazzowy.