KONCERT
07.06.2014 l csw łaźnia 1 l gdańsk
start: 19:30 / wstęp: FREE


PHURPA + TUNDRA
/link FB/

Koncert w ramach IN PROGRESS - cylku regularnych spotkań z eksperymentalną muzyką współczesną, z działaniami muzycznymi połączonymi często ze filmem i sztuką audiowizualną. Jest to projekt, który pozwala nie tylko posłuchać, ale i zrozumieć najnowsze trendy w muzyce polskiej i zagranicznej.
Projekt realizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku od 2002 roku. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.
Koncerty obu grup w ramach In Progress połączone będą z premierą płyt opublikowanych przez gdańskie ZOHARUM.


◉ PHURPA
Ta niezwykła muzyczna podróż zaczęła się w połowie lat 90 tych w Moskwie, kiedy to grupa artystów i muzyków wywodzących się z legendarnej formacji Cardinal Art Faktory, pod przewodnictwem Aleksieja Tegina, rozpoczęła naukę tradycyjnej muzyki rytualnej z zamiarem sięgnięcia głębiej, do obszarów kultur muzycznych starożytnego Egiptu, Iranu i Tybetu. To, co przede wszystkim charakteryzuje ten zespół, to tzw. Prymitywny Bön – czyli wierzenia szamańskie (przypominające szamanizm Azji Centralnej). 
Bez wątpienia największą siłą PHURPA jest tantryczny śpiew, zwany rgyud-skad. Oprócz samego śpiewu, posługują się ciekawym instrumentarium: Damaru - tybetański bęben, wykonany z ludzkiej czaszki i skóry, Kanlin - trąbka z kości udowej, plus kilka klasycznych instrumentów jak Dungar czy Dungchen
Na swoim koncie mają współpracę ze Stephenem O'Malleyem, Attilą Csiharem, z którymi występowali na wspólnej trasie koncertowej. Ten pierwszy opublikował jeden z albumów Rosjan na longplayu. Niniejszy koncert będzie pierwszym występem grupy w Polsce.
◉ TUNDRA
Elektroakustyczny projekt Dawida Adrjanczyka i Krzyśka Joczyna. Inspiracją dla muzyków jest przede wszystkim przestrzeń, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. Oprócz sampli, nagrań terenowych i manipulacji dźwiękiem, duet szeroko wykorzystuje także instrumenty akustyczne. W 2012 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu - „Anekumena”, a na początku 2013 roku album „Reindeer Luck”, stanowiący zapis wspólnego koncertu Tundry i Karpat Magicznych.