KONCERT
27.05.2014 l politechnika l białystok
start: 20:00 / wstęp: FREE

DRUGI BIAŁOSTOCKI SALON AMBIENTU

ADAM FRANKIEWICZ
/link FB/

"Po pierwszym "Salonie" i drugi "Salon" nadejść musi. Jeśli stawiać krok to nigdy wstecz. Kolejna edycja spotkania z muzyką niesłyszaną tam gdzie zazwyczaj bywamy ląduje w przestrzeni ogromnej, surowej i imponującej – h-Auli Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Składową białostockiej formuły, atmosfery jest nie tylko lokalizacja, ale również muzyka. Dlatego tu również idą zmiany – na lepsze. Tym razem czekają nas dwie części. Jedna z twórczością autorską Adama Frankiewicza, a druga z gospodarzem wydarzenia – Jędrzejem D., znanym w pewnych kręgach jako dtekk. Trzecią składową atmosfery jesteście Wy – ludzie, których zapraszam do wspólnej kontemplacji dźwięków nieoczywistych, w skupieniu. Warunki do tego zamierzam zapewnić godne, choć pewne wyrzeczenia dla muzyki zawsze warto ponieść."

Adam Frankiewicz - Manifesto

Zatrzymanie zastanego dźwięku i poddawanie go ciągłemu procesowi, modulując jego ciężar i realność. Projektowanie nowego miasta, nowej masy i nowej maszyny, nawiązując do manifestu Tadeusza Peipera. Skupienie na przetwarzaniu rzeczywistości i budowaniu hipnotycznego krajobrazu. Poprzez kreowanie dźwiękowych światów równoległych, generowanie schizofrenicznych skojarzeń i odczuć, aby zrekonstruować nasz wgląd w przestrzeń. Od interpretacji otaczającego nas systemu plików tekstowych, grafiki itd. do sygnału audio. Przez melodie wygenerowane algorytmicznie, zaaranżowane w rytmiczne kształty – brudy nagrań, przesterowania, mechaniczne ingerencje w budowę klasycznych instrumentów. Do nagrań terenowych. Quasi poetycki kolaż mirażu i atmosfery. Przyglądamy się dźwiękowi jako obiektowi, a kompozycjom niejako wystawom zbiorowym w nieco bardziej ambientowym wydaniu.

Muzyk, reżyser, realizator, producent, improwizator. Wszelkie jego działania nawiązują do teatru. W 2009 roku ukończył reżyserię teatru lalek w Białymstoku. Poprzez teatr formy, słuchowiska oraz muzykę elektroakustyczną dąży do wykreowania własnego języka twórczego. Jego pierwsze dyplomowe audiowizualne spektakle („Dulcynea”, „Tukar”, „Tape project”), które wyreżyserował i do których tworzył formy audio (muzykę, dźwięk, instalację), pokazywano na wielu europejskich festiwalach (między innymi w Kurganie, Madrycie, Koszycach, Rydze, oraz Drohobyczu).
Na przestrzeni ostatnich lat współpracował z wieloma fundacjami, instytucjami oraz niezależnymi artystami, czego owocem było powstanie między innymi projektu MMM oraz Grupy Etyka Kurpina
Wraz z Adrianem Piaseckim / Aggtelek, tworzy projekt improwizowanej elektroniki OJUN. Punktem wyjścia dla ich działań, są surowe, hałaśliwe transowe dźwięki, luźno inspirowane tradycjami wywodzącymi się z mitologii Jakutów. Jako Tape Project występowali na takich festiwalach jak Up To Date, Magnetofon, Kn Fest, oraz gościnnie w teatrach.
Wspólnie z Teatrem Latarnia z Białegostoku współtworzy wydawnictwo magnetofoniczne "Pionierska". Na czerwcowym festiwalu Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku będzie miała miejsce premiera pierwszej kasety z parasłuchowiskiem „SolarisStanisława Lema. W planach jest również wydanie LP kolaży Grupy Etyka Kurpina.