KONCERT
24.05.2014 l csw l toruń
start: 20:00 / wstęp: FREE

:audioskopia: #8


ZOHARUM SHOWCASE
AQUAVOICE / BISCLAVERET / AB INTRA
/link FB/

Kuratorzy cyklu :audioskopia: - Rafał Iwański i Rafał Kołacki

ZOHARUM – polskie wydawnictwo z muzyką eksperymentalną istniejące od 2007 roku. Pierwotnie powstało z myślą o publikowaniu płyt zespołu Bisclaveret. Jednak szybko label rozszerzył swoją formułę i ewoluował w różnych kierunkach. Dzisiaj ich katalog liczy blisko 80 tytułów z muzyką ambient, industrial, experimental, electroacoustic, idm… i cały czas się rozrasta...W większości są to publikacje na nośnikach CD, ale pojawiają się również pierwsze nośniki winylowe, edycje specjalne (z dodatkami i kasetami włącznie). Wydawnictwo nie ogranicza się do jednego stylu, brzmienia, czy kierunku w muzyce. Wybierając do swojego katalogu nowe tytuły, prowadzący nim kierują się wyłącznie własnymi upodobaniami, działając niejako „ponad podziałami gatunkowymi”. Współpracują z wieloma artystami z Polski i z zagranicy.
Publikują zarówno debiutujące projekty, nowe albumy uznanych artystów, jak również odświeżają i przybliżają nowej rzeszy słuchaczy klasyczne i ważne dla historii muzyki eksperymentalnej albumy. Dbają przy tym o ciekawą oprawę wizualną i estetyczną własnych „produktów”. Poza działalnością wydawniczą, współtworzą razem z Beast of Prey periodyk „Hard Art”, współpracują przy organizacji różnych koncertów, festiwali i wydarzeń artystycznych.

Projekt muzyczny, za którym stoi Tadeusz Łuczejko - powstał w 1999 roku. W 2001 roku zostaje laureatem złotej dziesiątki plebiscytu słuchaczy radiowej "Trójki" na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej. Występował obok takich artystów, jak: Tomasz Stańko, Józef Skrzek, Marek Hołoniewski, Banco de Gaia, HIGHER INTELIGENCE AGENCY, Robin Guthrie (COCTEAU TWINS), Marek Biliński czy Wojtek Konikiewicz. Od roku 2003 Tadeusz Łuczejko jest organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Muzycznych "AMBIENT", które corocznie odbywają się w Gorlicach. 
Kompozytor, pasjonat, artysta. Jako plastyk, przez siedem lat projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak "Iskry", "Alfa" - Warszawa, "PiK" - Katowice czy "ART" w Kielcach. Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych między innymi w Dani, na Słowacji oraz w Polsce.
W zeszłym roku ukazał sie w barwach Zoharum dobrze przyjęty album "grey". Jeszcze w tym roku, również w Zoharum ukaże się krążek "Nocturne"


Rodzimy reprezentant sceny ambientowej powstał 2000 roku w Gdańsku. Od początku duet Radosław Murawski i Maciej Mehring podąża własną drogą muzyczną. Swoje poszukiwania w materii dźwięku i słowa muzycy przełożyli na kilka wydawnictw krajowych i zagranicznych. Uczestniczyli również w wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą.
Zespół powraca z nowym krążkiem „Theu Anagnosis”. Podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw, mamy do czynienia z koncept-albumem. W ośmiu kompozycjach muzycy zawarli swoisty traktat mistyczno-filozoficzny, którego pierwszą odsłonę mieliśmy okazję poznać za sprawą utworu „An Introduction to Reading God” z 7” splitu z F.T.B.P.D. Za pomocą muzyki i słowa duet kreuje, pozornie odrealniony, oderwany od „tu i teraz”, własny świat dźwięków; proponuje przy tym swoistą wizję Absolutu, widzianego oczami mistyków, szaleńców i myślicieli. Zaprasza do psychodelicznej wędrówki w głąb jaźni, metafizyczną przygodę w krainie muzyki malowanej różnymi barwami, kształtami i historiami. Sny wariata? Nawoływanie uczonego? Doświadczenie pustelnika? To wszystko zlewa się w tyglu wielu kultur niczym wielka magma, lecz tutaj wyłania się z niej krystaliczny, acz niejednorodny obraz...Jaki? Sprawdźcie sami.
Album opublikowany w kolaboracji Steinklang Industries i Zoharum. Dostępny będzie w trzech wersjach limitowanych: CD (wersja biała) – 111 szt., CD (wersja czarna) – 222 szt., czarny winyl – 111 szt.
Premiera 09.05.2014


Projekt Radka Kamińskiego wyrażający się w około ambientowych/dronowych formach. Ideą projektu jest próbą odnajdywania wewnętrznej jaźni poprzez dźwiękową eksplorację. AB INTRA jest ilustracją obrazów manifestujących się w umyśle autora, jednak wykorzystanie formy zbliżonej do ambientu otwiera przed odbiorcami możliwość dokonywania niezależnych interpretacji i wglądów w wewnętrzną sferę własnych umysłów.