KONCERT / WYSTAWA / PERFORMACE
11.04.2014 l galeria u l wrocław
start: 20:00  / wstęp : FREE


:::YLEM:::"Ylem" to ciągły projekt zapoczątkowany w 2012 roku, transdyscyplinarna konstrukcja która kreśli genezę konfliktowej relacji pomiędzy Naturą i Człowiekiem, pomiędzy całością i ego. Projekt koncentruje się na organicznym połączeniu - poprzez przeciwstawienie sobie - dwóch sprzecznych dróg jako kluczowych narzędzi postrzegania rzeczywistości: naukowego poszukiwania oraz nieświadomej obserwacji ceniącej nieznane i wyimaginowane. Bezpośrednia obserwacja naturalnego dotyczy reakcji fizycznych, ale również wewnętrznego świata lęków, ego, przestrzeni i czasu, tworząc pole poszukiwań, które nie jest ani ściśle określone, ani wyimaginowane.

"Ylem" opiera się na długotrwałej praktyce przebywania w odosobnieniu w Naturze, wymuszającej na współczesnej jednostce nieustanne przemieszczanie się. Projekt jest podzielony na parę osobistych esejów - lub "kluczy do ślepego zrozumienia". Jakkolwiek by nie próbować wyprzedzić lub wycofać się względem rzeczy, dostrzeżenie ich prawdziwych właściwości, właściwych każdej rzeczy, zawsze będzie nastręczać trudności, tak więc projekt nie niesie ze sobą rozwiązań, nie rości sobie prawa do prawdomówności a jedynie wyraża pilną potrzebę zetknięcia się z naturą i doświadczenia jej, poza sztywnymi dogmatami.

Oczy widzą jedynie wąski fragment tego, czym jest substancja nieskończona. Podobne ograniczenia dotyczą zaawansowanej technologii, mediów i nauki. "Ylem" wyrusza na ślepe poszukiwania uwalniającej kosmicznej percepcji, pracując nad reakcjami, tak, by stały się one bardziej niezależne i płynne.

“Dla oczu człowieka obdarzonego wyobraźnią, natura jest wyobraźnią sama w sobie.”
William Blake, Listy Williama Blake'a 1906✪ Gil Delindro (1989) – multimedialny artysta, łączący w swojej pracy różne środki wyrazu. Wywodząc się ze środowiska architektonicznego, muzyki elektroakustycznej i niezależnej produkcji artystycznej, Delindro występuje w Europie od siedemnastego roku życia, współpracując z Alto de Pega, SROSH ensemble, Nome i ostatnio z berlińską sceną improv echtzeitmusik. Delindro eksploruje napięcia między ego a naturą, czasem, organicznymi mutacjami i erą post-cyfrową poprzez włączanie rzeczywistych elementów organicznych w przetworzone cyfrowo krajobrazy dźwiękowe, instalacje i filmy. Jego twórczość prezentowana jest w dynamicznej różnorodności form – od indywidualnych i zbiorowych wystaw po rozległe trasy performatywne. Pracował z takimi wytwórniami, jak Sonoscopia, Giant Fern Records, Marvellous Tone, BlindGoat films czy Audition Records, będąc jednocześnie kulturalnym producentem w miejscach jak np. Altes Finamzamt (Berlin), Toca aqui (Porto), Kukulida E.V (Drezno). Ostatnio współpracował przy przedstawieniach teatralnych i filmach z Tunnel Vision Raza Mesiny, nagrywał w Tzadik Records oraz występował na międzynarodowych festiwalach jak Cluster w Kanadzie. Jeden z najmłodszych i najbardziej aktywnych artystów eksperymentalnej sceny Porto.

✪ Deli Gleba (1989) – artystka wizualna i badaczka, obecnie mieszkająca i pracująca w Berlinie. Twórczość Deli sytuuje się na delikatnym moście, dzielącym dwa zupełnie odrębne światy – społeczne uniwersum chaotycznego, postindustrialnego kryzysu poglądów, pełnego frustracji i nakazów, a z drugiej strony hipotetyczna, cykliczna równowaga natury, gdzie bezpośrednia obserwacja czystego organizmu tworzy wyobrażone wizje, a tym samym nowe ścieżki ucieczki (krajobrazy) i metody badań. Inspirowana przez czas, spędzony w odległych miejscach, praca Deli zasadza się na wyjątkowym podejściu do mediów, szczegółowych metodach obserwacji oraz osobliwej a jednak prawie naukowej dokumentacji.
Deli prezentowała swoją twórczość na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Europie, głównie w Portugalii, Niemczech i Polsce, a ostatnio też w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Często współpracuje z Altes Finanzamt (Berlin). Jest współzałożycielką TOCA (Porto) i BlindGoat films.