KONCERT
08.04.2014 l galeria suffit l warszawa
start: 19:00 / wstęp: FREE

/link FB/


Zapraszamy na pierwszą zorganizowaną w tym roku akcję kulturalną w przestrzeni Suffit-u. Jej gościem będzie autor instalacji dźwiękowej Jan Tomza-Osiecki oraz zaproszeni do współpracy muzycy Michał Kasperek, Wojciech Kwapisiński oraz Natan Kryszk

Pokaz będzie podzielony na dwie części pierwszą będzie oczywiście występ/koncert, a po jego zakończeniu będziecie Państwo mogli spróbować wejść w interakcje z sama instalacją oraz porozmawiać z artystami.

Opis instalacji:
“Jeżeli z otchłani bezcelowości wydobywam dźwięk i staje się on muzyczny, traktuję to jako zaproszenie do eksklamacji: „Fizyczność jest źródłem wszystkiego, co ludzkie”, przenosząc filozofię fizykalizmu na narrację działań artystycznych.”
Genezą poszukiwań Janka była potrzeba nagłośnienia mechanicznego ruchu pewnej rzeźby figuratywnej, i posłużenia się tym dźwiękiem, po interpretacji, do sterowania dalej tym samym mechanizmem. Ruch, poprzez przetłumaczenie na dźwięk i liczby, sterowałby samym sobą. Zgłebiając temat sprzężeń doszedł do interesujacych wniosków odnośnie materialności dzwięku, stara się ożywić dzwięk dać mu czas na przetworzenie samego siebie.
“Interesuje mnie otwarcie się, nawet totalizacja tej relacji – ożywienie i autonomizacja materii nieożywionej w celu prowadzenia z nią dialogu, liczenie się z nią w każdym fragmencie własnej wizji, intencji, planu, konsultowanie z nią wszystkiego. W ten sposób mogę zająć dynamiczną i produktywną pozycję, mianowicie aktywnego odbiorcy, uczestnika procesu, a nie jedynie kogoś, kto dba o realizację przyjętych a priori założeń.”
Ma to na celu stymulację ewolucji, w której pierwotne założenia przestaja być najważniejsze.
Celem instalacji jest przedstawienie realnego wręcz namacalnego wpływu fizyczności dotyku, każda interakcja, nacisk na elementy instalacji powoduje konkretne zdarzenie dźwiekowe. Dźwięk w Janka pracach pojawia się zatem jako dodatek do ruchu, jako aspekt materialności. Ruch wytwarza wibracje a te powodują sprzeżenia które zaczynają żyć praktycznie same bo poprzez zerojedynkową sieć algorytmów oraz dzwieki dodane przez zaproszonych muzyków. Samo sprzężenie zwrotne chociaż estetycznie atrakcyjne jest teoretycznie efektem niepożądanym dlatego jest to tym bardziej interesujące, iż dźwięk sprzężenia staje się dla słuchacza muzyką.
Patryk Pietras


✪ JAN TOMZA - rzeźbiarz, muzyk. Absolwent wydziału rzeźby Warszawskiej ASP, student Sztuk Pięknych na University College Falmouth oraz SAE Institute London na kierunku inżynierii dźwięku. Występował w klubie Jazzgot oraz Laboratorium CSW. Instalacja “ISPC" (2012) powstała w ramach rezydencji w School of Visual Arts w Nowym Jorku; w 2013 r. miała wystawę w Fundacji Sztucznej w Warszawie

✪ MICHAŁ KASPEREK - bębnista free jazzowy, improwizator. Nie kryje inspiracji Sunnym Murrayem oraz Williamem Hookerem. Jego dewiza brzmi: "Tylko proste serce sprosta gmatwaninie spraw". Współpracuje z wieloma muzykami, tworząc oparte na improwizacji nieszablonowe konfiguracje muzyczne. Grał z Markvartem, Stropovem, Ibbadullayevem, Zakrockim, Tkaczem, Cirockim. Uczestniczy w Warsaw Improvisers Orchestra oraz cyklu koncertowym Impro Miting w klubie Eufemia. Współtworzy trio z Ksawerym Wójcińskim i Jankiem Małkowskim oraz kwartet "Postaremczak/Małkowski/Wójciński/Kasperek". Jest również jednym z filarów grupy Ray'a Dickaty "Infant Joy Quintet", a z Piotrem Dąbrowskim współtworzy perkusyjno - sonorystyczny duet. Stale grywa z Wojtkiem Kwapisińskim, Michałem Maotą, Natanem Kryszkiem oraz Tymonem Bryndalem. Swoja twórczość podsumowuje w słowach: "Grając, składam nieustanny hołd zbyt krótkiemu życiu Janka Rołta".✪ WOJCIECH KWAPISIŃSKI - muzyk, gitarzysta i improwizator z Warszawy.  Współtwórca i członek zespołów Airth, Gamid Group, Nor Cold Quartet, Altona, Puppetteine, Zwichnięci Dandysi, Julian Ochorowicz, Jedność, Ian CzaplaDobry Ból, Promieniowanie. Założyciel DIY Labelu Wytwórnia Element. Członek nieformalnej grupy Antikonsjum oraz grupy nieformalnej Studio Gołąbki. Członek Stowarzyszenia NowE oraz Stowarzyszenia Trzecia Fala. Organizator koncertów i cykli muzycznych: Impro MitingDziałanie Muzyczne.✪ NATAN KRYSZK - (saksofon barytonowy) tworzy skład Warszawskiej Orkiestry Improwizującej pod wodzą Ray'a Dickaty'ego. W 2013 na festiwalu Fama otrzymał jazzową nagrodę im. Andrzeja Jakóbca. Młody, dzielny. Kształcący się plastyk. Na stałe gra w zespołach: Pokusa, Trio Dejaneiro i Retards Trio. Gościnnie występuje w zespole Paper Cuts.