KONCERT
28.04.2014 l centrum reanimacji kultury l wrocław
start: 20:00 /  wstęp: 20 zł

FREEGATE
TRZASKA / RYCHLICKI / SZPURA
/link FB/

Freegate! Nazwa zespołu oznacza bramę, wejście w sferę wolnego myślenia, dynamiki i stylu, poza gatunkiem, kliszą czy kanonem. Podążamy w obranym przez nas kierunku, pozwalamy by muzyka szła do przodu - tak o muzyce tria opowiada Mikołaj Trzaska.

Freegate to projekt łączący trzy "fronty" muzyki: eksperymentalną, awangardę rocka i jazzu, od free-jazzowych brzmień saksofonu Mikołaja Trzaski, przez transowy charakter perkusji Pawła Szpury, aż po surowy gitarowy noise Łukasza Rychlickiego. I choć różnią ich dotychczas wykonywane gatunki muzyczne. Bez wątpienia łączy ich ciągłe poszukiwanie, nowego muzycznego języka i wciąż świeże podejście do materii. Zespół powstał na fali komponowanej przez Trzaskę muzyki do filmu "Pod Mocnym Aniołem" Wojciecha Smarzowskiego. W trakcie koncertu usłyszymy cytowane fragmenty z sountracku. Możemy się również spodziewać dosyć dynamicznej i odważnej porcji dźwięku.

Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet;
Łukasz Rychlicki - gitara;
Paweł Szpura - perkusja

✪ MIKOŁAJ TRZASKA - saksofonista, klarnecista, improwizator, kompozytor. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, kwartetu klarnetowego IRCHA, członkiem m.in: Resonance - Kena Vandermarka, Magic - Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim - wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu i free.
Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem

✪ ŁUKASZ RYCHLICKI - gitarzysta. Znany głównie jako członek zespołu KRISTEN z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów (także z cenionymi zespołami takimi jak: Deerhoof, Tortoise, Joe Lally (Fugazi) etc). Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO.

✪ PAWEŁ SZPURA - perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Wacławem Zimplem, Raphaelem Rogińskim, Mikołajem Trzaską.