by Łukasz Rychlicki
KONCERT
07.04.2014 l powiększenie l warszawa
start: 20:00 /  wstęp: 15/25 zł

URODZINY POWIĘKSZENIA
LXMP / CLAYTON THOMAS
/link FB/

LXMP to zespół założony przez Piotrasa i Maciasa - dwóch warszawskich łapserdaków. Głownym motorem powstania była miłość do Korga MS-20, w związku z czym pierwotnie instrumentarium zawierało: perkusję, bas i dwie MS-dwudziestki. Ale od kiedy trochę popodróżowali i ponosili to w kejsie na przykład przez pół Kyoto czy innego Tokyo ("nie mogę ci nic obiecać"), to przerzucili się na Korgi R3 i strasznie się zsyntezatorowili. Od początku związani są z warszawską wytwórnią Lado ABC, a pierwszą wydaną płytą było "Trois Suites + Une Miniature" - 20 minut muzyki zawieszonej gdzieś pomiędzy oscylatorami, siarczystym grindem, a aplikacją Talking Carl. Kolejne wydawnictwa to dwa albumy (z planowanej serii czterech) z gośćmi (Chad Popple i Kazuhisa Uchihashi) wydane w 2012. Następnie na zamówienie Unsound Festival LXMP zinterpretowali klasyczny album Herbie Hancocka "Future Shock", który w wersji płytowej ukazał się na wiosnę 2013 i pociągnął za sobą trasy po Europie z The Kurws, USA z Deerhoof i Brazylii z różnymi takimi. W roku 2013 odbyła się również polska mikrotrasa z gitarzystą Tabatą Mitsuru (Acid Mothers Temple), która zaowocowała kasetą "The Posenburg Concertos" wydaną przez Oficynę Biedota. Na rok 2014 zaplanowana jest trzecia odsłona płyt trio (tym razem z Claytonem Thomasem), kaseta alter-ego LXMP czyli 60 Minut Projekt i szeroko pojęta praca nad nowym autorskim albumem.
CLAYTON THOMAS – kontrabasista, kompozytor i performer, grający także na instrumentach elektronicznych. Urodził się w Sydney w 1976 ale od kilku lat mieszka w Berlinie. Uczeń Wilbera Morrisa i Petera Kowalda. Niezwykle aktywny na europejskiej scenie jazzowej.
Współtwórca wielu grup grających jazz i free improv: Trio AUS (wraz z Johannesem Bauerem i Tony'm Buck'iem), HAMMERIVER (z Clare Cooper, Chrisem Abrahamsem, Tobiasem Deliusem, Christoferem Kurzmannem, Wernerem Dafeldeckerem), CODE (z Kenem Vandermarkiem, Maxem Naglem & Wolfgangiem Reisingerem), The Astronomical Unit (z Matthiasem Mullerem & Christianem Marienem), Creoles (z Jimem Denley'em) i wiele, wiele innych.
Koncertował i nagrywał m.in. z Kenem Vandermarkiem, Paulem Lovensem, Peterem Brotzmannem, Sonny Simmonsem, Evanem Parkerem, Anthea Caddym, Andre Vidą, Stevem Heatherrm, Magda Mayas, Chrisem Heenanem, Matthiasem Mullerem, Manon-Liu Winter, Hannes Loeschel, Sherif and Christine Sehnaoui, Franzem Hautzingerem, Mikołajem Trzaską i The Ex.