KONCERT
22.03.2014 l przestrzeń prywatna l warszawa
start: 19:35 / wstęp: 15 PLN


KoM Trio
DICKATY / DĄBROWSKI / KWAPISIŃSKI
/link FB/

Piotr Dąbrowski gra na perkusji, zarówno tej tradycyjnej jak i samodzielnie wykonanej. Korzysta z połączenia bębnów,mis grających, dzwonków i talerzy perkusyjnych z teksturalnymi instrumentami do potrząsania i drapania.
Wojciech Kwapisiński gra na preparowanej gitarze elektrycznej używając różnego rodzaju metalowych przedmiotów, drewnianych patyków, pałek i różnorodnych drutów.
Ray Dickaty gra na saksofonach; tenorowym i sopranowym, w sposób współczesny, nietradycyjny, dodając element wokalny.


Kom Trio jest wciąż ewoluującą jednością perkusji, saksofonów i preparowanej gitary elektrycznej.
Kom Trio jest jak wkraczanie w świat jaskiniowców, tworzących muzykę z wykorzystaniem kamieni, zwierzęcych rogów, kawałków drewna; ich muzyka jest jednocześnie pierwotna i futurystyczna. Dźwięki pojawiają się i znikają, unoszą się i opadają, odpływają i przypływają. Pobrzękiwania perkusji, nietypowe metaliczne dźwięki, drapanie strun, samotny dźwięk wokalu, stłumiony krzyk, dźwięki rogu dochodzące jakby z rzeki okrytej mgłą.

Ich muzyka jest abstrakcyjna i melodyjna zarazem. Fragmenty piosenek są szeptane, coś zostaje napomknięte, pozwalając słuchaczowi na dokończenie fraz; to co jest niedopowiedziane staje się równie istotne jak to co wypowiedziano. Motywy melodyczne wyłaniają się i zanikają, zmieniając ciągle krajobraz dźwięków. Żaden z muzyków nie ma tu wiodącej roli, jest to demokratyczne tworzenie muzyki w jak najlepszym wydaniu. Czasem to perkusja prowadzi, czasami gitara, a innym razem to saksofon wychodzi na pierwszy plan; każdy z muzyków obala ideę własnego miejsca, zarówno w kontekście zespołu jak i instrumentu, na którym gra.
Ta muzyka zawsze ma jakiś cel, kolejne odsłony podróży tworzą opowieść, wyraźne części „suity” dźwięków łączą się, aby stworzyć jednolitą całość. Nie jest to przypadkowa abstrakcyjna muzyka ( choć takie są dźwięki, którymi posługują się muzycy ) a raczej przemyślane podejście do tworzenia kompozycji na żywo.


RAY DICKATY - saksofonista, kompozytor. Na karierę muzyczną Raya Dickaty składa się ponad 60 nagrań z różnymi artystami. Brał też udział w kilku światowych tournee z zespołem Spiritualized. Jest autorem aranżacji partii sekcji dętych do utworów Spiritulized na płycie "Anutha Zone". Jako saksofonista i flecista grał w zespole Dr. Johna, był członkiem zespołów Too Pure i Moonshake, z którymi nagrał 2 albumy. Występował z PJ Harvey i Stereolab. Nagrywał i koncertował z Cornershop, Gallon runk, Durutti Column, AMP, Lush, The Duke Spirit i Six By Seven. Współpracował z legendą i założycielem AMM Eddiem Prevostem w Londynie i Liverpoolu. Występował z improwizatorami Carlosem Zingaro, Phillipem Marksem, Chrisem Corsano, Brigitte Kuepper, Tomem Chant i liverpoolskim Frakture Big Band. Jego zespół Loka nagrywa drugą płytę dla wytwórni Ninja Tune. Ma na swoim koncie również współpracę z takimi artystami jak Giles Peterson, Super Numeri, Terry Edwards, Zukanican, Damo Suzuki, Michael J Sheehy, the N.O.W. Sextet, Core Trio, Skree. Pomieszkuje w Polsce, jest ważną i aktywną postacią polskiej sceny muzyki improwizowanej: współpracuje m.in. z Maciejem Bielawskim, Mikołajem Pałoszem i zespołem Trifonidis Free Orchestra.

PIOTR DĄBROWSKI - perkusjonista, artysta plastyk, intuicjonista, autor tekstów poetyckich. Poszukuje w grze na perkusji i otoczeniu brzmień i barw. Muzyka tworzona przez niego koresponduje ze współczesną muzyką perkusyjną, minimalną, improwizowaną, noise’ową. Podobnie jak w swej twórczości plastycznej stawia na prostotę i surowość formy. W jego graniu instrumenty zyskują nowy wymiar, tracą swój konwencjonalny obraz – stają się narzędziami dźwiękowymi, służą do tworzenia osobliwych faktur, ujawnia się ich wewnętrzna energia. Korzysta także z przedmiotów, które niekoniecznie muszą kojarzyć się z muzyką, często używa także smyczka.
Występuje z programem solowym a także w KoM trio z Rayem Dickatym i Wojciechem Kwapisińskim, w duecie Origami z Szymonem Tarkowskim. Ponadto gra w ramach WARSAW IMPROVISERS ORCHESTRA, a także grywa z Mieczysławem Litwińskim i innymi. Wespół z Cinemanual, Krzysztofem Owczarkiem wykonywał program: „Dźwięk w obrazie. Obraz w dźwięku”. Miał przyjemność współpracować z: (nieżyjącym już) perkusistą Konradem Chylem tworząc duet LUV, z Maciejem Cierlińskim, Yerba Mater, Patrykiem Zakrockim, Meritum, Wiosna, Bindu Duo. Regularnie tworzy na polu sztuk plastycznych i prowadzi zajęcia edukacyjne, plastyczne i dźwiękowe dla dzieci.
WOJCIECH KWAPISIŃSKI - muzyk, gitarzysta i improwizator z Warszawy.  Współtwórca i członek zespołów Airth, Gamid Group, Nor Cold Quartet, Altona, Puppetteine, Zwichnięci Dandysi, Julian Ochorowicz, Jedność, Ian CzaplaDobry Ból, Promieniowanie. Założyciel DIY Labelu Wytwórnia Element. Członek nieformalnej grupy Antikonsjum oraz grupy nieformalnej Studio Gołąbki. Członek Stowarzyszenia NowE oraz Stowarzyszenia Trzecia Fala. Organizator koncertów i cykli muzycznych: Impro MitingDziałanie Muzyczne.