KONCERT
15.03.2014 l przestrzeń prywatna l warszawa
start: 19:30 / wstęp: 15 zł

DWA ŚWIATY
TADEUSZ SUDNIK / IWONA JĘDRUCH
/link FB/

Muzyka improwizowana duetu DWA ŚWIATY jest formą dialogu dźwiękowego przechodzącego w sekwencje polegające na równorzędnym współgraniu obu warstw dźwiękowych. A wszystko to tworzy się w obecności słuchaczy w trakcie koncertu .
Jest to niespotykane połączenie muzyki elektro-nowej granej na żywo i muzyki akustycznej granej na misach dźwiękowych, skrzypcach, gongach i in. Następuje więc zderzenie niebywałych w porównaniu z instrumentami tradycyjnymi możliwości dźwiękowych uzyskiwanych elektronicznie, z akustyczną warstwą dźwiękową bardzo silnie wibrujących idiofonów metalowych uderzanych - instrumentów o nieokreślonych a nawet nieprzewidywalnych brzmieniach, połączonych z dźwiękiem skrzypiec i śpiewem przez muszlę.

IWONA JĘDRUCH - improwizatorka, skrzypaczka, wokalistka, gongini.
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat ośmiu. Ukończyła Liceum Muzyczne i PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Uczyła się u prof. S. Hermana, prof. L. Galona i in. Studiowała także na Uniwersytecie Gdańskim i SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie.
Stosuje własne techniki wydobywania dźwięku w celu wyeksponowania kolorystycznych i dynamicznych walorów dźwięku, co ma istotny wpływ na kształtowanie się formy muzycznej i przebiegi emocjonalne w jej muzyce.
Gra solo i w duetach o niekonwencjonalnym składzie z Tadeuszem Sudnikiem, Michaelem Zerangiem, Zdzisławem Piernikiem, Aliną Mleczko, Pawłem Prochnowskim, Małgorzatą Kołcz i in. Występuje w kraju i za granicą na licznych koncertach kameralnych i festiwalowych (na na Małej WJ w ramach MFMW Warszawska Jesień, Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART, Międzynarodowym Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej "Viva Flamenco" i wielu innych.). Wielokrotnie brała udział w audycjach i nagraniach radiowych i telewizyjnych.
Nagrania płytowe i radiowe:
2010 - CD KOLORY DŹWIĘKU - solo - nagr. w Radio Żak w Łodzi w 2008 i 2009, wyd. wł.
2008 - Album WOŁYŃ 1943 - 4 CD - udział - wyd. Polskie Radio SA Agencja Fonogr.
2007 - koncert Zdzisława Piernika i Iwony Jędruch na Festiwalu PĘTLA CZASU Józefa Robakowskiego w Łodzi - nagr. PR Łódź 2006 - CD MISTERIUM DŹWIĘKU Pamięci wydarzeń radomskich czerwca 1976 - w duecie z Robertem Grudniem-organy wyd. Polihymnia
Wypełnia dźwiękiem przestrzeń plastyczną i sceniczną w projektach łączących dźwięk z kolorem i ruchem w ramach współpracy z Seweryną Gugała-Stolarską - tkanina artystyczna, Anną Stolarską-Przybysz, Wandą Badowską-Twarowską, Edytą Dzierż, i in. - malarstwo; Antonem Groschem - fotografia oraz z Elżbietą Pastecką - Studio Mimart w Warszawie, Jarosławem Kuszą - Studio Eksperymentalne Sztuka Mroku w Łodzi. Prowadzi także autorskie warsztaty improwizacyjne i rozwojowe SZTUKA DŹWIĘKU SZTUKĄ ŻYCIA, wykorzystuje harmonizującą funkcję wibracji dźwięku w kontakcie indywidualnym. Pisze felietony.


TADEUSZ SUDNIK - kompozytor, performer, reżyser dźwięku, twórca Studia Dźwięków Niemożliwych.
Przez kilkanaście lat pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową.
Jednocześnie koncertował po całej Europie i nagrywał płyty z renomowanymi jazzowymi muzykami m.in.: zespół Freelectronic – Tomasza Stańko w latach 80-tych. Od wielu lat współpracuje z festiwalami Warszawska Jesień i Ad Libitum oraz z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej w Warszawie. Skomponował muzykę dla Teatru Wielkiego do spektaklu baletowego „Pejzaż Nocą”. Projektował dźwięk dla Double Opera HEARTPIECE wystawianej w galerii „The Kitchen” w Nowym Yorku.
Grał w zespołach "Linia zwykła" z Aleksandrem Koreckim, „Digivooco” Adama Pierończyka z Gary Thomasem, „Park Maszynowy” z Włodkiem Kiniorskim, ”Analogics” z Wojciechem Konikiewiczem ,”Koncert Figur Niemożliwych” z Andrzejem Mitanem
„Interakcje” z Krzysztofem Knittlem i „Joined Forces” z Pawłem Prochnowskim (Kanada).
Poza tym grał z Sonny Sharockiem, Peterem Gigerem, Do Um Romao, Antymosem Apostolisem, Helmutem Nadolskim, Mateuszem Pośpieszalskim, Andrzejem Przybielskim, Michałem Miśkiewiczem, Mieczysławem Litwińskim, Mamadou Diouf, Januszem Skowronem, Gunnarem Geise, Zdzisławem Piernikiem, Michaelem Zerangiem i wieloma innymi. Brał udział w ostatnim projekcie koncertowym Tomasza Stańko .
W roku 2003 nagrał płytę i odbył europejską trasę koncertową z zespołem AMUSOS Adama Pierończyka oraz grał z zespołem TRANSYLVANIANA z muzykami z całego świata (Berliner Composer Ansamble) prowadzonego przez perkusistę Maurice de Martin (Berlin). W 2004 r. koncertował ze wznowioną formacją Tomasza Stańki "FREELECTRONIC". Założył duet SUDODUD z saksofonistą Tomaszem Duda a także TWO WORLDS DUET z Iwoną Jędruch. W 2006 r. wydana została płyta "Tadeusz Sudnik & his friends in art" (Polonia Records) zawierająca nagrania z różnymi muzykami, każdy utwór z innym. W galerii XXI w Warszawie w 2006 r. wystawił swój projekt – instalację multimedialną „Kolej rzeczy” i również odbyła się polska trasa koncertowa z niemieckim zespołem "Der Rotte Bereich" Stworzył muzykę do spektaklu "Drewniany człowiek" Stasysa Edrigeviciusa (Teatr Studio 2007) i do przedstawienia "Wiara nadzieja,miłość" wystawianego w Teatrze Stara Prochownia (2008).
Tworzy multimedialne spektakle i jam session’s. Interesuje go granie na żywo na syntezatorach analogowych, grooveboxie i elektronicznych urządzeniach przekształcających, używa efektów dźwiękowych natury, to wszystko tworzy na scenie małe studio.