KONCERT
11.04.2014 l żak l gdańsk
start: 20:00 / wstęp: 15 - 40 zł

MIK MUSIK NAD MORZEM
DNI MUZYKI NOWEJ / EDYCJA WIOSENNA
RSS BOYS / KUCHARCZYK / BARTEK KUJAWSKI / ZAMILSKA
/link FB/

Mik Musik jest kolektywem/wytwórnią muzyczną. W roku 2012 wrócił do działania po czteroletniej hibernacji. Został założony we wczesnych latach dziewięćdziesiątych przez Wojciecha Kucharczyka, żeby wydawać nagrania zespołu Mołr Drammaz, a z czasem stał się undergroundową mikrowytwórnią z szeregiem międzynarodowych sukcesów. Wiele pomysłów realizowali pioniersko: od zaawansowanej elektroniki przez reinterpretacje możliwości instrumentów akustycznych, działania multimedialne, instalacje dźwiękowe, książki. Zagrali w wielu krajach całego świata.
Po restarcie w 2012 katalog MIK powiększył się o kilkanaście nowych albumów, singli i epek. Międzynarodowa prasa muzyczna ponownie zwróciła uwagę na działalność wytwórni. Stylistycznie MIK MUSIK obejmuje ogromny obszar – od tanecznej elektroniki różnego, omalże każdego rodzaju, po elektroakustykę a nawet wątki folkowe oraz wszelkie eksperymenty ponad stylistyczne.

RSS BOYS / „NOOW”
Zapomnij o wprowadzeniu lub przygotowaniu. Afryka jest w ogniu, ciężkie bębny walą od samego początku. Prymitywny, ale bardzo fizyczny dźwięk zaczyna powoli ewoluować w hipnotyzujące powtarzanie plemiennych furii wypełnionych zamgloną, odległą i orientalną aurą, trwającą w osobliwym jamie instrumentów.
(B. Arctor, Easterndaze.net)

Robert Hood powinien u RSS B0YS zweryfikować wizje futurystycznego Detroit. Przejścia rytmiczne są mocno zaskakujące – wyobraźcie sobie Art of Noise z sekwencerami zaprogramowanymi przez nastoletnie Autechre. Prawdziwe arhythmic perfection. Miksowanie tej muzyki będzie wyzwaniem nawet dla najodważniejszych dj-ów.
(Daniel Brożek, Canti Illuminati)

Szalone techno o afrykańskim nalocie. RSS B0YS, jeden z najnowszych projektów z Mik Musik, w krótkim czasie zyskał sobie spore grono zwolenników i całkiem szerokie uznanie międzynarodowej krytyki. To dwóch anonimowych muzyków-podróżników – RSS B0Y 1 i RSS B0Y 2, którzy, jak głosi legenda, spotkali się po raz pierwszy w Beninie. Wolność wyboru ma znaczenie. Od afrykańskich pustyń po Eurotańcbudy, Hypnagogiczne Atomy, Etniczne Grzechoty, Surowe Techno i ciężką kompresję łańcuchową. Reakcję Łańcuchową. Vodum ma znaczenie. Bas ma znaczenie. Maska wiele znaczy. Przyszłość. Dotychczas wydali dwa albumy: „W D0NT BLV N HYP” i „TH T00TH 0F TH FTR”. Nakładem labelu Sangoplasmo właśnie ukazało się ich trzecie wydawnictwo „N00W”.
WOJCIECH KUCHARCZYK / „BEST FAIL COMPILATION “
Utwory na „Best Fail Compilation“ utrzymane są w nastroju kapryśnego techno o etnicznych inklinacjach. Wyraźnie pobrzmiewa folklor z krainy Mołr, będący zjawiskiem słabo dotąd przebadanym przez muzykologów, jednak silnie zaznaczającym się ostatnio w poczynaniach krajowych twórców. Galopujący rytm „Fan Far Away”, jazzujące po Milianowsku „Filter Ed and Acid Ad”, drapieżne „Green Green Kick”, porozrzucane po całości egzotyczne sample – wszystko to definiuje chimeryczną naturę tej muzyki. Do której, co istotne, można tańczyć. Albo chociaż tupać nogą.
(Michał Fundowicz, porysowane-plyty.pl)

Wojtek Kucharczyk jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie planował wydawać żadnego nowego albumu, nie przestawał jednak nagrywać muzyki. Stworzył „Bank Account” czyli “rosnącą” z każdym tygodniem playlistę z nowymi autorskimi kompozycjami, udostępnionymi na serwisie bandcamp. Przekonał się jednak, że forma zamkniętej całości wciąż silniej przemawia do odbiorców. Przygotował więc wyciąg ze swojego muzycznego, wirtualnego konta bankowego, uzupełnił, zepsuł, wzbogacił i tak powstała właśnie jego najnowsza płyta. „Best Fail Compilation” to przedziwna, brudna energia, to rytmiczna, pełna zwrotów akcji wielowarstwowa muzyka elektroniczna pełna pięknego brudu, brzmieniowych dziwnostek i nawiedzonych odgłosów. To ścieżka dźwiękowa dla tych, którzy zechcą przekopać się przez śmietnik cywilizacji w poszukiwaniu dźwiękowych skarbów.

Kucharczyk to założyciel i główny animator projektu, z kilkudziesięcioma płytami w dorobku. Znany do niedawna głównie jako The Complainer, od początku 2013 występuje pod własnym nazwiskiem. Legenda polskiej sceny niezależnej, niepokorny muzyk i dizajner. Badacz, nieugięty działacz, nie uznający podziału sztuki na dziedziny, szef wytwórni Mik Musik i animator, krzewiący niestrudzenie sztukę wyjątkową, ale zabawną, przeciera kolejne ścieżki, nie tylko muzyczne. Udziela się intensywnie od 1995 roku w licznych, przeważnie osobiście powołanych do życia formacjach muzycznych: The Complainer & The Complainers, Mołr Drammaz, retro*sex*galaxy, Pathman, HWDJazz, Go Underground To See More Animals, TerriTerrorTorium w duecie z Felixem Kubinem oraz wielu innych. Uczestniczył w licznych wystawach, koncertach i festiwalach od Moskwy i Mińska po Mexico City i Miami. Na festiwalu Dni Muzyki Nowej wykona utwory z albumu „Best Fail Compilation“ oraz jeszcze nowsze kompozycje, ponieważ pracuje nieustannie.
BARTEK KUJAWSKI / „SZCZUPAK“
Bartek Kujawski to jeden z najdłużej związanych z Mik Musik artystów, z wieloma płytami na koncie w wytwórniach Mik Musik jak i warsztat8r, cockrockdisco i Raban. Jako, że projekt 8rolek jest ostatnio z dobrymi efektami ukierunkowany głównie na muzykę klubową, swoje eksperymentalne kompozycje Bartek prezentuje pod własnym nazwiskiem. Pierwsza tak podpisana płyta “Murlull Movies” wyszła w 2008 roku, w 2012 roku premierę miała kaseta “Bait” wydana przez Sangoplasmo records. Na festiwalu muzyk zaprezentuje utwory ze swojej nadchodzącej, słuchowiskowej płyty „Szczupak”, w których po raz pierwszy wykorzystuje słowo mówione i czyta własne opowiadanie.
ZAMILSKA / „UNTUNE“
Jeśli Zamilska w „Quarrell” odtwarza charakter silnika jumbojeta, to Emptyset tworzą wariację na temat wykresu jego pracy. Jeśli już miałabym szukać porównań, to bliżej jej do ostrej brutalności Powella niż konfekcyjnego Stotta. Choć i tak na końcu Natalia wygrywa wypracowanym, dopieszczonym, będącym na granicy przesteru, potężnym basem. To on jest jej znakiem rozpoznawczym i to on właśnie daje jej kompozycjom jakość. To jest techno dla fanów Zs a nie dla fanów Shackletona
(Małgorzata Halber, Na Ripicie)

Natalia Zamilska skupia się na różnych sprawach: elektronika, techno, noise, nowoczesny world. Bas, Bunt, Fashion, Gender i rozwalanie stereotypów. W przygotowaniu jest debiutancki album zatytułowany „UNTUNE“, który światło dzienne ujrzy na przełomie kwietnia i maja 2014 roku.