KONCERT
21.01.2015 l Centrum Kultury l Lublin
start: 19:00 / wstęp: 20 zł


MIKROKOLEKTYW

& NOËL AKCHOTÉ
/link FB/

Mikrokolektyw odwiedzi Lublin razem z francuskim artystą – muzykiem, improwizatorem Noëlem Akchoté. Zespół spotkał się z gitarzystą, grając na festiwalu Follow the Sound w Antwerpii, w sierpniu 2013, koncertowali ze sobą i nagrali materiał studyjny. Koncert będzie zapowiedzią nowej płyty tria, która ukaże się na początku roku.

Artur Majewski: trumpet, cornets, electronics
Kuba Suchar: drums, percussion, electronics
Noël Akchoté: electric guitar
Projekt perkusisty Artura Majewskiego i trębacza Kuby Suchara, znanych z zespołu Robotobibok. Duet powstał w 2004 r. i przyjął formę swobodnie improwizującego kolektywu, w którym myślą przewodnią było poszukiwanie nowych rozwiązań dla takiego składu. Majewski i Suchar inspirowani dokonaniami takich mistrzów jak Don Cherry, Ed Blackwell, Max Roach tworzą muzykę akustyczną, podbarwioną syntezatorem minimoog, perkusjonaliami i samplerem, które jednak nigdy nie wychodzą na plan pierwszy. Najbardziej zainteresowani są surowym brzmieniem duetu trąbka/perkusja, w którym to uzyskują największą ekspresję i swobodę.
Muzycy współpracują z wieloma muzykami chicagowskiego jazzu, między innymi, jako członkowie Rob Mazurek’s Exploding Star Orchestra czy Sao Paolo Underground, czy Joshua Abrams Natural Information Society. Ich wyobraźnia ciążąca ku iście jazzowej improwizacji spotkała się ze sporym rezonansem w Europie i USA.Mikrokolektyw powraca ze swoimi przekraczającymi granice dźwiękowymi eskapadami – pochłaniającą atmosferą, improwizacją jazzową i rytmicznymi interakcjami - do ich charakterystycznego, rozpoznawalnego brzmienia, natomiast francuski gitarzysta i improwizator Noël Akchoté to niebywale kompetentna i aktywna osoba. Nagrał sporo muzyki w różnych stylach, pisze o muzyce dla austriackiego czasopisma Skug, jest właścicielem wytwórni płytowej, członkiem wielu różnych formacji i bierze udział w licznych projektach.


Po udanych trasach koncertowych (europejskiej i amerykańskiej) Mikrokolektyw wrócił do studia i uraczył nas albumem 'Absent Minded', stanowiącym kolejny krok w ewolucji jazzu. Energetyczny, lecz i introspektywny zbiór niezwykle różnorodnych pomysłów, które prowadzą słuchacza od wciskających w fotel improwizacji po muzykę z kolejki górskiej i… jeszcze dalej. Mikrokolektyw odsłania oblicze jazzu, którego paleta brzmieniowa jest zróżnicowana i wymagająca, ale i zdumiewająco piękna. To zacierająca granice wyprawa w sferę emocji, która jest możliwa gdy mówimy w wielu językach. 


Urodzony w Paryżu 7.12.1968, zaczął grać na gitarze w wieku ośmiu lat. Niewiele później poznał i uczył się u takich artystów jak Tal Farlow, Barney Wilen, Chet Baker, Philip Catherine, John Abercrombie. We wczesnych latach 90. zaczął wykraczać poza jazz, grając więcej muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. 


Grał w grupach takich muzyków jak Henri Texier, Louis Sclavis, Daniel Humair, Jacques Thollot, Sam Rivers, jak również Derek Bailey, Eugene Chadbourne, Marc Ribot, Fred Frith, Evan Parker, Lol Coxhill, Tim Berne czy George Lewis.
Współpracował z Davidem Grubbsem, Lucem Ferrari, Davidem Sylvianem, Jimem G. Thirlwellem, Max Nagl’s Big Four, Jean-Francois Pauvrosem czy Dylan Carlson’s Earth.


W 1996 roku założył wraz z Quentinem Rolletem wydawnictwo Rectangle. W tym samym czasie nagrał dla monachijskiej wytwórni Winter & Winter serię Audio Films, sięgającą do bogatych tradycji kabaretu i piosenki (Au Bordel, Cabaret Modern, Toi-M.me… , w których udział wzięli m.in. Red, Jean-Louis Costes, Han Bennink, Steve Beresford, Sasha Andr.s, John Giorno czy Kevin Blechdom), jak również unikalne reinterpretacje muzyki Sonny’ego Sharrocka (Sonny II) i Kylie Minogue (So Lucky). 


Pracował także przy produkcjach filmowych jako aktor, autor ścieżki dźwiękowej lub kierownik muzyczny (z twórcami takimi jak Thierry Jousse, Michael Lonsdale, Claire Denis, Lio …). Jest też starszym bratem artysty nurtu electro SebastiAna (Ed Banger, Daft Punk). W 2011 podpisał umowę o wyłącznej dystrybucji z Believe Digital (Worldwide Downloads), wydając od tamtej pory ponad setkę rzadkich nagrań na żywo oraz niepublikowane wcześniej albumy studyjne, z których powstał obszerny dział muzyki renesansowej i barokowej.