KONCERT
14.06.2014 l ośrodek postaw twórczych l wrocław
start: 20:00 / wstęp:  zł


MIKROKOLEKTYW

/link FB/

Wrocławski występ promuje najnowsze wydawnictwo/projekt – „Białoszewski do słuchu” wydane przez oficynę Bołt. Dwupłytowy album, będący częścią większej całości, zawiera płytę z oryginalnymi nagraniami 150 wierszy autora i materiał muzyczny przygotowany przez Kubę Suchara i Artura Majewskiego inspirowany czternastoma z nich. Na koncercie program Mikrokolektywu rozszerzony będzie o kompozycje i szkice wykorzystujące archiwalne, autorskie nagrania poezji Białoszewskiego. Wszystko jednak w koncertowej, nieprzewidywalnej formie. 

"Wszystko to, żeby złowić uniesienie.
Dopiero słyszany Białoszewski ukazuje swoją pełnię. W druku na pierwszy plan wysuwa się treść, ale dopiero możliwość wielokrotnego słuchania wybitnych autorskich wykonań, oprócz oczywistego uwypuklenia muzyczności jego poezji, pozwala na prawdziwe podążenie za tym mistrzem słowa i ulotnym pięknem jego sztuki.
Dla nas, improwizujących muzyków, abstrakcje i konkrety uzupełniają się w procesie dochodzenia do piękna. Rozpracowywane codziennie, w końcu “wychodzą” z nas bez użycia myśli. Ale trzeba się na tym przyłapać.
Włączony magnetofon w pokoju Białoszewskiego i mikrofony rozstawione w naszym studiu stają się wspólnym mianownikiem. Tak najłatwiej polować na samego siebie."
Artur Majewski i Kuba Suchar
Wrocław, listopad 2013::: MIKROKOLEKTYW to projekt perkusisty Artura Majewskiego i trębacza Kuby Suchara, znanych z zespołu Robotobibok. Duet powstał w 2004 r. i przyjął formę swobodnie improwizującego kolektywu, w którym myślą przewodnią było poszukiwanie nowych rozwiązań dla takiego składu. Majewski i Suchar inspirowani dokonaniami takich mistrzów jak Don Cherry, Ed Blackwell, Max Roach tworzą muzykę akustyczną, podbarwioną syntezatorem minimoog, perkusjonaliami i samplerem, które jednak nigdy nie wychodzą na plan pierwszy. Najbardziej zainteresowani są surowym brzmieniem duetu trąbka/perkusja, w którym to uzyskują największą ekspresję i swobodę.
Muzycy współpracują z wieloma muzykami chicagowskiego jazzu, między innymi, jako członkowie Rob Mazurek’s Exploding Star Orchestra czy Sao Paolo Underground, czy Joshua Abrams Natural Information Society. Ich wyobraźnia ciążąca ku iście jazzowej improwizacji spotkała się ze sporym rezonansem w Europie i USA.