SPOTKANIE
17.01.2014 l nie zawsze musi byś chaos l warszawa
start: 19 wstęp: FREE

/ GRUPA W SKŁADZIE /
awangardowa muzyka z lat 70

Promocja wydawnictwa płytowo-książkowego dokumentująca dokonania legendarnej formacji GRUPA W SKŁADZIE, głównego reprezentanta muzyki improwizowanej w pierwszej połowie lat 70. Trudno w to uwierzyć, ale jest to debiutancka płyta zespołu założonego przez Jacka Malickiego, Milo Kurtisa i Andrzeja Kasprzyka. 60 minut archiwalnych nagrań z Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu, miks nagrań połączony z utrwalonym zapisem performance Bałdygi, Szajny i Onucha oraz jedna, nagrana współcześnie kompozycja.
Od początku lat 70. Grupa w Składzie była silnie związana ze sztuką neoawangardową, konceptualną (stąd nazwa) zwłaszcza z artystami: Zofią Kulik, Przemysławem i Pawłem Kwiekami, Pawłem Freislerem, Jerzym Kaliną i innymi. Uczestniczyli w szeregu działań i praktyk artystycznych podczas „I Czyszczenia Sztuki”, „Osiągnięcia awangardy a sztuka polityczna”, „Zjazd marzycieli” „Papierowy prorok” etc. Muzycy Grupy byli rezydentami kilku ważnych przestrzeni artystycznych: Galerii Sigma, Repassage, Galerii El w Elblągu
Przedstawiciele tzw. muzyki intuicyjnej, opartej na wzajemnej komunikacji, ale zarazem muzycznej dekonstrukcji. Bez kompleksów wobec artystów z Zachodu nawiązywali do twórczości ówczesnych tuzów awangardy: Johna Cage, Karlheinza Stockhausena czy członków grupy Fluxus. Zespół widmo, zawiesił swoją działalność ok. 1975 roku, by reaktywować się po ponad 30 latach w 2008 r., podczas koncertu w Centrum Sztuki Współczesnej.
Celem tego wydawnictwa jest pokazanie i uwypuklenie tych związków oraz ponowne zainteresowanie awangardową muzyką z lat 70. w możliwie szerokim kontekście.

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Trzecia Fala”
Producent płyty: Łukasz Strzelczyk

http://trzeciafala.org/