by Wojciech Kucharczyk
FESTIWAL
01.02.2014 l firlej l wrocław
start: 19 wstęp: 20 PLN

CANTI ILLUMINATI FESTIVAL

WOJCIECH KUCHARCZYK / MICROMELANCOLIÉ / PAWEŁ KULCZYŃSKI / LUTTO LENTO / SOUVENIR DE TANGER / ZAMILSKA / NIC ZNANEGO / DJ UBUNOIR / ŻYCIA ŻÓŁĆ /
/link FB/Canti Illuminati Festival jest naturalną kontynuacją cyklu autorskich audycji w legendarnym radio*sitka oraz bloga o tej samej nazwie. Krótkie w formie, lecz esencjonalne działania sceniczne mają pokazać to, co niecodzienne i zagadkowe we współczesnej muzyce i sztuce dźwięku, a nade wszystko zachęcić do własnych poszukiwań w każdej z ról: słuchacza, kompozytora i wykonawcy.
Pierwsza edycja festiwalu to przegląd najciekawszych zjawisk w polskiej muzyce elektronicznej. W Firleju zaprezentują się zarówno uznani już twórcy, skupieni wokół oficyn BDTA, Bocian, Mik.Musik, Monotype, Sangoplasmo, jak i artyści dopiero debiutujący.


☛ Kucharczyk

Wojciech Kucharczyk. Niepokorny muzyk, podróżnik i dizajner. Działa aktywnie od wielu lat, efektywnie łamiąc granice i podziały w sztuce. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt, wiele wystaw, książki, albumy i mnóstwo innych rzeczy. Znany jest w Polsce i w dalekich stronach. Mieszka w Skoczowie. Od 1995 roku prowadzi wydawnictwo Mik.Musik. Zespoły i projekty w których uczestniczy lub uczestniczył to: The Complainer, Mołr Drammaz, Retro*Sex*Galaxy, Pathman, Go Underground To See More Animals, HWDJazz, Iron Noir. Szykuje nowe, a od początku 2013 występuje solo pod własnym nazwiskiem.

http://www.mikmusik.org/musik/artists.php?artist_id=4&lang


☛ Micromelancolié

Projekt Roberta Skrzyńskiego, który z pomocą mikrosampli, dźwięków znalezionych, nagrań terenowych oraz sprzężeń zwrotnych, buduje repetytywne struktury mieszczące się w ramach estetyki usterki. Nagrania Micromelancolié ukazały się nakładem takich wytwórni jak BDTA, Already Dead Tapes, Aurora Borealis, Quasi Pop czy Twice Removed.

www.coughserenades.blogspot.com


☛ Paweł Kulczyński

Paweł Kulczyński to prawdziwe imię i nazwisko artysty znanego także jako Wilhelm Bras. W takim braku jakiegokolwiek ukrycia prezentuje swoje najtrudniejsze pomysły muzyczne i koncepcyjne. Słynie z solidności i precyzji wykonania. Realizuje także soniczne rzeźby, instalacje oraz działania typu site-specific.

https://soundcloud.com/pawel-kulczynski


☛ Lutto Lento

Lutto Lento czyli Lubomir Grzelak - założyciel Sangoplasmo Records (jednej z najbardziej cenionych wytwórni muzyki eksperymentalnej w Polsce), artysta dźwiękowy, muzyk i DJ. W swojej twórczości posługuje się głównie kolażami dźwiękowymi i nagraniami terenowymi, osiągając stany błogości za pomocą rekontekstualizacji. Związany również z cyklem klubowych eventów Hydro Ghetto.

http://luttolento.bandcamp.com/


Souvenir de Tanger

Souvenir de Tanger to projekt dla znudzonych Europejczyków. Pocztówka dźwiękowa wysłana z wojny domowej na Bliskim Wschodzie. W tle wirujący Derwisze, stada owiec i perwersje Hassana I Sabbaha. Vatican Shadow bez grzywki, majaki i zwidy. Wszystko na żywo, gęsto od sampli, że aż Ableton się zawiesza.

https://soundcloud.com/souvenirdetanger


Zamilska

Jej eksperymentalną twórczość cechuje niezwykła rozpiętość gatunkowa. Dźwięki krążące pomiędzy połamaną elektroniką, techno, noisem i orientalnymi nutami.
Przez długi okres czasu związana była z Fundacją Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ w Cieszynie, gdzie koordynowała liczne projekty i koncerty. Współorganizowała również program AKADEMIA AV, w ramach którego prowadziła warsztaty z tworzenia muzyki elektronicznej oraz obsługi sprzętu MIDI.
Obecnie mieszka i pracuje w Katowicach. Zajmuje się także produkcją muzyki do animacji i filmów krótkometrażowych.
W przygotowaniu jest debiutancki album, który światło dzienne ujrzy w 2014 roku.

https://soundcloud.com/zamilska


Nic Znanego

Sceniczny alias Jędrka Jendrośki - znanego z bycia założycielem i redaktorem naczelnym Lineout.pl, połową didżejskiego składu Pvre Gold, jedną trzecią ekipy promotorskiej Loud&Clear (dzięki nim można było zobaczyć w Polsce m.in. Madteo i Violetshaped) oraz jedną trzecią audycji Purpurowe Rejsy w Radiu Luz. Sentymentalne, śmiałe i ryzykownie awanturnicze dźwięki.
https://www.facebook.com/NICZNANEGO

DJ Ubunoir

Od siedmiu lat w swojej audycji Istota Ssąca (radio*sitka/microwave.fm) konsekwentnie promuje dziwaczno-prześmiewczą stronę elektroniki, wrzucając do jednego worka: surowe 8-bitowe plumkanie, dźwięki zhackowanych zabawek, śmiesznie brzmiące wobble, brejkorowo zdekonstruowane pop-motywy, urokliwe moogowe miniatury, plądrofoniczne wycinanki, piosenki zapomnianych outsiderów, sample z winylowych bajek i jeszcze wiele innych rzeczy.

http://istotassaca.blogspot.com/


Życia Żółć

Polsko-portugalski projekt "Życia Żółć" nie wytycza sobie barier poza tymi technicznymi. Jest więc laptop odpowiedzialny za część wizualną, manipulację obrazem wideo w czasie rzeczywistym, jest skromne instrumentarium, na które składają się efekty gitarowe, instrumenty o skromnych środkach artykulacji oraz mikrofon, który poza warstwą stricte dźwiękową wprowadza w improwizację dźwiękiem i obrazem element stały - treść. To przekaz słowny wytycza kierunek, dalej stawiamy na interakcję pomiędzy dźwiękiem, obrazem i treścią. Trzymając się przy tym założenia, że jeżeli treści nie udaje się wykluć z formy, to trzeba jej pozwolić wpłynąć na nią, kiedy pojawi się nieproszona.
Tak powstało debiutanckie "Santos o Caralho", prezentowane jak dotąd jedynie na efemerycznym festiwalu PRAGA w portugalskiej miejscowości Figuera Da Foz.


Wizualizacje: VJ TMDM