by Marek Wajda
KONCERT
22.01.2014 l pardon, to tu l warszawa
start: 20:30 wstęp: 20 PLN

/ 3 GIGS IN ONE NIGHT /

SAMARA LUBELSKI / SOLAR FIRE TRIO / ARTUR MAĆKOWIAK
/link FB/

Samara Lubelski - violin (skrzypce) / electronics

to fantastyczna wokalistka i multiinstrumentalistka z Nowego Jorku. Na co dzień współpracuje z Thurstonem Moorem - liderem Sonic Youth, z którym nagrała dwie płyty solowe i współtworzy zespół Chelsea Light Moving. Na swoim koncie ma też współpracę z tuzami amerykańskiej alternatywy: Hall of Fame, The Sonora Pine, Tower Recordings, Metabolismus, Jackie-O Motherfucker. Nagrała też kilka solowych płyt.
W styczniu 2014 planuje wydanie kolejnej solowej płyty, na skrzypce i elektronikę. Płyta ukaże się nakładem legendarnej wytwórni Ultra Eczema. W związku z tym wydawnictwem odbędzie się jej europejska trasa koncertowa, podczas której będzie ją można usłyszeć aż w czterech polskich miastach.
www.samaralubelski.com
Artur Maćkowiak - guitar / electronics

muzyk, performer. Współtworzył zespół Something Like Elvis i Potty Umbrella. Od 2011 r. gra solo oraz w innych przedziwnych konfiguracjach. Porusza się w obszarach szeroko pojętej muzyki gitarowej, okraszonej dużą dawką eksperymentu, elektroniki, ambientu, improwizacji, ale z dość charakterystyczną nutą słowiańskiej melodyki.

Współtworzy Innercity Ensemble, improwizujący kolektyw składajacy się z muzyków związanych z takimi przedsięwzięciami muzycznymi jak: HATI, Dwutysięczny, Stara Rzeka, Tie'n Lai, Pictorial Candi, Jachna/Buhl. W październiku 2013 r. ukazała się druga solowa płyta Artura Maćkowiaka "Before the angels play their trumpets", wydana nakładem Wet Music Records.
www.wetmusicrecords.bandcamp.com

Solar Fire Trio:

Ray Dickaty - tenor & soprano saxophon
Dave Jackson - alto saxophon
Phil Marks - drums

"Kiedy tworzyłem tę grupę, pomysłem było mieszanie muzyki o twardości skały z free jazzem, ale z biegiem czasu doszliśmy do wniosku i sam zacząłem odczuwać tą jednowymiarowość. Dlatego też wprowadziliśmy bardziej "europejskie" elementy do tej mieszanki, bardziej europejsko ukształtowaną improwizację. Otworzyło nam to nowe możliwości, przy jednoczesnym zachowaniu twardości dźwięku jaki mieliśmy opracowany.

Spodziewam się, że ten koncert brzmieć będzie jak amerykański free jazz z 1960 roku zmieszany z europejską wrażliwością – choćby z uwagi na fakt, że mamy Phillip Marksa na perkusji ..... który naprawdę pochodzi z europejskiej szkoły improwizacji, a nie free jazzu czy rocka" – mówi założyciel zespołu, saksofonista, Ray Dickaty.

Solar Fire Trio powstał w 2005 roku i składa się z saksofonu tenorowego, altowego i perkusji - posiada modus operandi, podstawą którego jest zazębiania free jazz z "buntowniczym duchem rocka ".
http://solarfiretrio.bandcamp.com/