DYSKUSJA / KONCERT / IMPREZA
09.02.2014 l kosmos kosmos l warszawa
start: 18 wstęp: FREE

SETNE URODZINY WILLIAMA S. BURROUGHSA
/link FB/

Urodziny Kosmos Kosmos to również miejsce na urodziny Williama S. Burroughsa. 5 lutego upływa setna rocznica artysty. Z tej okazji 9 lutego zapraszamy do Kosmos Kosmos na jego imprezę urodzinową.

Kosmos Kosmos przygotowało:

○ Panel dyskusyjny z udziałem: Macieja LorencaMateusza Janiszewskiego i Olgi Drendy, tłumaczy „Delikatnego mechanizmu”, czyli polskiej wersji „Soft Machine”, Rafała Księżyka, autora pierwszej polskiej monografii artysty, „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa”, Dariusza Misiuny, szefa wydawnictwa Okutura i magazynu Transwizje.

○ Premiera nowego przekładu pierwszej powieści BurroughsaĆpun” - książki Burroughsa w promocyjnych cenach.

○ Koncert Zeniala z przygotowanym specjalnie na tę okazję programem.

○ DJ set Arkona.William S. Burroughs

Ostatni artysta XX wieku, który stawką swej sztuki uczynił nieśmiertelność. Pierwszy artysta XXI wieku, który uczył, jak sobie radzić z chaosem kultury i opresją kontroli. Autor „Ćpuna” i „Nagiego lunchu”. Człowiek, który konsekwentnie się rozpraszał, a równocześnie pracował nad procedurami mającymi trzymać go w ryzach. Kondycję ludzką puentował wezwaniem: „Jedyna szansa to mutować!”. I szukał dróg ucieczki z czasu w przestrzeń.

fot. http://www.listal.com/viewimage/1105030Jego dzieło stało się wirusem kulturowych przemian. Inspirowało Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca, Iggy’ego Popa i Davida Bowie, Laurie Anderson i Patti Smith, Davida Cronenberga i Jima Jarmusha, Williama Gibsona i Alana Moore’a.

23 cięcia dla Williama S. Burroughsa
Pierwsza w Polsce monografia poświęcona jednemu z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. W zwięzły, popularyzatorski sposób autor pokazuje, że twórca „Nagiego lunchu” to nie tylko główny inspirator ruchu beatników; potencjał intelektualny obecny w jego pisarstwie czyni zeń bowiem jednego z kluczowych myślicieli minionego stulecia. Myśl Burroughsa budziła największy rezonans w kręgu awangardy, kontrkultury, undergroundu. Bez jego inspiracji trudno wyobrazić sobie takie przełomowe dla kultury ruchy, jak beat, punk, industrial, cyberpunk. Z czasem okazało się, że jego spostrzeżenia nawiązywały mimowolny dialog z dziełem tak znanych myślicieli, jak McLuhan, Barthes, Derrida, Foucault. Myśl Burroughsa facynuje również tym jak splata w jedną funkcjonalną całość tak nieprzystające pozornie elementy jak fin de sieclowy dandyzm i idee republik pirackich, techniki mordernistycznych awangard i taktyki złodziejskiego półświatka, analizę semantyczną i magię. Ów funkcjonalny zlepek, brikolaż daje o sobie znać na kartach książki. Autor „23 cięć dla Williama S. Burroughsa” w swej wędrówce po obszernym dziele oraz długim i intensywnym życiu artysty posługuje się technikami stosowanymi przez niego samego.. Nie jest to praca biograficzna, ani krytycznoliteracka, ma być raczej kapsułą informacji inspirujących własne sposoby przetrwania w pozbawionym pewnych punktów odniesienia współczesnym świecie.